1. Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkim Parafianom i Sympatykom naszej fary, także Gościom – mimo odmienności świętowania tych dni – życzymy doświadczenia bliskości Boga, który mimo drzwi zamkniętych przychodzi i mówi nam: Pokój Wam. Wszelkiego dobra, radości i miłości. A ze względu na sytuację w jakiej się znaleźliśmy, zachęcamy do udekorowania palmami, kwiatami, pisankami, okien czy balkonów, aby w ten sposób zaznaczyć świąteczny charakter tych dni!
 1. Bardzo dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by można jak najpiękniej i jak najbezpieczniej przeżyć te dni. Dziękuję za wsparcie na kwiaty do Grobu Pańskiego, za pomoc w sprzątaniu kościoła, za przygotowanie grobu i dekoracji, za ofiarowany paschał, za służbę porządkową przy adoracji Najświętszego Sakramentu i jej zorganizowanie, za transmisje nabożeństw. Także za łączenie się z nami w tej wspólnej modlitwie. Dziękuję Wam, Moi Drodzy, Wszystkim rozmaicie posługującym w naszej Parafii, w tym ks. Dominikowi i ks. Igorowi, którzy przygotowali m.in. liturgię tych wyjątkowych dni. I za pomoc „Krzysiowi” i „Ewie” w rozprowadzaniu paschalików. Bóg zapłać!
 1. Przypominamy, że biskup Jan Tyrawa, mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. Pamiętajmy, dyspensa nie powinna skutkować brakiem niedzielnych praktyk religijnych, a tylko ich odmiennym wypełnieniem. Niedziela ma być niedzielą (godziny transmisji poniżej, cz. II).
 1. Sprawy kancelaryjne, do odwołania, będą załatwiane wg wskazań (dni i godzin) znajdujących się na głównej stronie parafii w pliku Pandemia – kancelaria parafialna, telefonicznie lub po wcześniejszym telefonicznym lub osobistym kontakcie (w tym przypadku po Mszach Świętych). Tel.  052  385-26-20. BARDZO ROSIMY O ZAPOZNAIE SIĘ Z TYMI USTALENIAMI!
 1. Przypominamy, że zbiór ważnych dla funkcjonowania naszej parafii informacji zawarty jest na głównej stronie naszej parafii w plikach: Pandemia – kancelaria parafialne, Pandemia – poradnik duchowy, Pandemia – uwagi sanitarne. Niektóre poniżej (cz. II). Prosimy o czytanie bieżących ogłoszeń duszpasterskich i wskazanych wcześniej załączników!!!
 1. Różaniec 24 wznowimy, znów na 2 tyg., od Niedzieli Miłosierdzia. I tym razem w celu zarezerwowania modlitewnego dyżuru, prosimy, bądź wysyłać na nr 663 485 605 swoje imiona i propozycję godziny, np. Różaniec 24, Katarzyna i Witold, 6.00-6.30, bądź bezpośrednio kontaktować się z p. Anną Maćkowską. Lista imion, jak ostatnio, zostanie opublikowana.
 1. Chorym, zwłaszcza opiekującym się chorymi, ich rodzinom, przypominamy, szczególnie teraz, że w przypadkach tego wymagających, należy wezwać z sakramentami duszpasterza czy kapelana szpitala. Zwyczajna posługa w szpitalu, w DPS, także zwykłe odwiedziny chorych do odwołania są zawieszone.
 1. Cały czas istnieje możliwość indywidualnego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, ponieważ kruchta otwarta jest w czasie dnia.
 1. Informacje o sprawowaniu sakramentów wg wcześniejszych ustaleń (poniżej, cz. II)

10. Czwartkowa adoracja Najświętszego Sakramentu, jak zwykle,  w godz. 15.00-17.30. Wejść mogą jednak tylko osoby, które wcześniej zarezerwują sobie wybrane 30 min. Kontakt z p. Jolantą Gacą nr tel. 696 260 138 (wejście co 30 min. przez zakrystię).

11. W piątek, ze względu na oktawę Zmartwychwstania, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

12. Przyszła niedziela to Niedziele Miłosierdzia Bożego. Msze Święte jak zwykle w okresie pandemicznym – 8.00, 9.30 (Olszewka), 10.00, 12.00, 13.00 i 18.00. O godz. 15.00 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w gronie wyznaczonym przez prawo. Można będzie w nim jednak uczestniczyć za pomocą Facebooka.

13. Zachęcamy do zapoznania się z dwoma ważnymi dokumentami, które zostały wydane z racji panującej pandemii: Komunikat dotyczący praktyki I. piątków i I. sobót oraz Nota Komisji Nauki Wiary o nadużyciach w interpretowaniu obecnych wydarzeń. Bardzo ważne, bardzo polecamy!

14. Nie zapominajmy o osobach starszych, samotnych, niepełnosprawnych itp. Nie pozostawajmy obojętni!

15. Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego w formie elektronicznej (można go znaleźć na stronie http://e.przewodnik-katolicki.pl lub w aplikacji „Przewodnik Katolicki”, dostępnej na smartfonach z systemem Android).

16. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej fary za ofiary złożone osobiście, na konto Parafii, do skarbony na kracie wejściowej czy przy okazji nawiedzenia Grobu Pańskiego. Dziękujemy za zrozumienie sytuacji, która nie jest prosta… Bóg zapłać!

17. Do stanu małżeńskiego przygotowują się:

 1. Aleksander Makowski (st. wol., zam. ul. Hallera, par. nasza) wraz z Weroniką Kowalską (st.wol., zam. w Zblewie, par. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Szczodrowie), zap. I
 2. Mikołaj Grzanka (st. wol., zam. Lubaszczu, par. nasza) wraz z Kingą Smażyk (st. wol., zam. Lubaszczu, par. nasza), zap. I
 3. Kamil Jankowiak (st. wol., zam. ul. Rekinowej w Bydgoszczy) wraz z Patrycją Angeliką Graczkowską (st. wol., zam. ul. Rekinowej w Bydgoszczy), zap. I
 4.  Karol Brykowski (st. wol., zam. NMP Królowej Polski w Nakle) wraz z Aleksandrą Joanna Meller (st. wol., zam. zam. NMP Królowej Polski w Nakle), zap. I

Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.

18.Na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy w ubiegłym tygodniu: Regina Skubiszewską (Pl. Konopnickiej), oraz Genowefę Sitarz (ul. Dąbrowskiego). Zmarł także Roman Łabich (ul. Dąbrowskiego), którego pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 13.00. W intencji zmarłych Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

19.  Przypominamy, że na Msze Święte do kościoła wchodzimy przez zakrystię!!! W przejściu z zakrystii do prezbiterium znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji rąk (drugi jest pod chórem). We Mszy Świętej uczestniczy nadal co najwyżej 5 osób, które bądź są z rodziny zamawiającej intencję, bądź z nią to uzgodniły (w przypadku Mszy zbiorowej zazwyczaj po 1. osobie z rodziny zamawiającej każdą z intencji, w przypadku koncelebry zazwyczaj po 2.). Ograniczenia te dotyczą także liturgii pogrzebowej!!! W związku z tym uczestniczyć w niej może tylko najbliższa rodzina lub osoby przez nią wskazane. Chęć spowiedzi prosimy wtedy zgłaszać przed rozpoczęciem różańca w zakrystii kaplicy cmentarnej.

20. Sakrament pokuty i pojednania, jak dotąd, jest sprawowany 20. min. przed każdą Mszą Świętą, z tą jednak różnicą, że teraz na zewnątrz kościoła (w zależności od warunków atmosferycznych; okolice zakrystii). Na spowiedź można w tym czasie umówić się także z wybranym kapłanem: proboszcz: 509 467 525, ks. Dominik: 503 116 876, ks. Igor: 886 707 279. Przypominamy, że obowiązek wypełnienia przykazań kościelnych, aby przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą, można wypełnić do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, tj. do 7 czerwca br. Episkopat przypomina także o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.

21.  Sakrament chrztu świętego ze względu na wyjątkową sytuację, do odwołania, będzie udzielany po indywidualnym telefonicznym uzgodnieniu (środa godz. 19.00-20.00). W tych samych godzinach prosimy także kontaktować się telefonicznie w sprawach związanych z sakramentem małżeństwa.

22. Obecna sytuacja wzywa nas do wzmożonej modlitwy. Prosimy o tworzenie duchowej wspólnoty modlitewnej. Przypominamy godziny i modlitwy:

 1. godz. 12:00 – Anioł Pański, a następnie Litania loretańska i Salve Regina, wzywając wstawiennictwa Maryi dla uwolnienia od pandemii,
 2. Godzina Miłosierdzia (15:00-16:00) – Koronka do Miłosierdzia Bożego,
 3. godz. 20.30 – różaniec w łączności z kapłanami modlącymi się samotnie w swoich kościołach,
 4. godz. 21.00 – Apel Jasnogórski w łączności z kaplicą Cudownego Obrazu (Telewizja Trwam).

Włączenie się, w zależności od możliwości, choć w niektóre praktyki, pomoże nam z wiarą przeżywać ten trudny czas, przeżywać go jako czas rekolekcji, jako czas, w którym Pan Bóg do nas mówi.

23. Wybrane transmisje:

 1. Mszy Świętych
 1. w niedzielę:
 1. godz. 7.00 w TVP 1
 2. godz. 9.00 Polskie Radio Pr. 1 i Radio Maryja
 3. godz. 9.30 Telewizja Trwam
 4. godz. 10.00 Radio Nakło
 5. godz. 11.00 TVP 1
 6. godz. 13.00 TV Polonia
 7. godz. 19.00 Radio Pr. 1
 1. w dni powszednie:
 1. godz. 7.00 Radio Maryja
 2. godz. 13.30 TV Trwam
 3. godz. 20.00 TVP 3