1. Dziś 2. Niedziela Wielkanocna, zwana Niedzielą Białą, Przewodnią, obecnie – w nawiązaniu do objawień s. Faustyny – zwykle Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W związku tym dziś o godz. 15.00 Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego (nadal w gronie 5 osób), które będzie transmitowane na facebooku.

 

 1. Przypominamy, że biskup Jan Tyrawa, mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia, udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. Pamiętajmy, dyspensa nie powinna skutkować brakiem niedzielnych praktyk religijnych, a tylko ich odmiennym wypełnieniem. Niedziela winna być niedzielą (godziny transmisji poniżej, cz. II).

 

 1. Sprawy kancelaryjne, do odwołania, będą załatwiane wg wskazań (dni i godzin) znajdujących się na głównej stronie parafii w pliku Pandemia – kancelaria parafialna, telefonicznie lub po wcześniejszym telefonicznym lub osobistym kontakcie (w tym przypadku po Mszach Świętych). Tel.  052  385-26-20. Informacje te są także w gablocie.

BARDZO PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z TYMI USTALENIAMI!

 

 1. Przypominamy, że zbiór ważnych dla funkcjonowania naszej parafii informacji zawarty jest na głównej stronie naszej parafii w plikach: Pandemia – kancelaria parafialne, Pandemia – poradnik duchowy, Pandemia – uwagi sanitarne. Niektóre poniżej (cz. II), też w gablocie.

BARDZO PROSIMY O CZYTANIE BIEŻĄCYCH OGŁOSZEŃ DUSZPASTERSKICH I WSKAZANYCH ZAŁĄCZNIKÓW!!!

 

 1. Ponieważ od poniedziałku 20 kwietnia br. zmieniają się wytyczne sanitarne, podajemy nowe ustalenia konieczne dla funkcjonowania w naszej świątyni:

a. wejście do kościoła, na powrót, głównymi drzwiami,

b. pod chórem po prawej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać,

 1. w liturgii – w naszej farze – jednorazowo może uczestniczyć co najwyżej 41 osób,

d. siadać należy w miejscach wyznaczonych przez żółte naklejki (w nawie głównej i w nawach bocznych),

e. należy mieć założone maseczki,

 1. do Komunii Świętej podchodzą najpierw osoby przyjmujące Ją na rękę, później przyjmujące Ją do ust,

g. spowiedź, jak dotąd, 20 min. przed Mszą Świętą, na zewnątrz kościoła, w okolicach zakrystii.

 

 1. Od dziś wznawiamy na 2 tygodnie Różaniec 24. Kto chce jeszcze dołączyć do tej modlitewnej batalii przeciwko pandemii, prosimy, bądź wysyłać na nr 663 485 605 swoje imiona i propozycję godziny, np. Różaniec 24, Katarzyna i Witold, 6.00-6.30, bądź bezpośrednio kontaktować się z p. Anną Maćkowską. Lista imion, jak ostatnio, są już opublikowane na stronie naszej parafii w zakładce - Aktualności.

 

 1. W czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzić uroczystość Świętego Wojciecha, patrona Polski, który tak mocno jest wyeksponowany, także czczony, w naszej farze.

 

 1. Przyszła niedziela obchodzona jest jako Niedziela Biblijna, po raz czwarty również jako Narodowe Czytanie Pisma Świętego.

 

 1. Informujemy, że uroczystość I Komunii Świętej zostaje przesunięta na 27 września na godz. 12.00. Wynika to z dyspozycji wydanych przez Kurię Diecezjalną w Bydgoszczy: jeżeli po Wielkanocy stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii. W związku z tym przypominamy także rodzicom, że istnieje możliwość rodzinnej I Komunii Świętej, bądź w niedzielę, bądź w dzień powszedni, po uzgodnieniu terminu z Parafią. W razie pytań prosimy o kontakt z ks. Dominikiem: 503 116 876.

 

 1. Cały czas istnieje możliwość indywidualnego nawiedzenia Najświętszego Sakramentu, ponieważ kruchta otwarta jest w czasie dnia. Czwartkowa adoracja Najświętszego Sakramentu, jak zwykle,  w godz. 15.00-17.30.

 

 1. Informacje o sprawowaniu sakramentów wg wcześniejszych ustaleń (poniżej, cz. II).

 

 1. Chorym, zwłaszcza opiekującym się chorymi, ich rodzinom, przypominamy, szczególnie teraz, że w przypadkach tego wymagających, należy wezwać z sakramentami duszpasterza czy kapelana szpitala. Zwyczajna posługa w szpitalu, w DPS, także zwykłe odwiedziny chorych, do odwołania są zawieszone.

 

 1. W piątek został zainstalowany zamykany konfesjonał, który otrzymaliśmy w darze od wiedeńskiej parafii pw. Zwiastowania NMP (Servitenkirche). Niestety, ten piękny mebel i praktyczne narzędzie kapłańskiej posługi, będzie oczekiwał na uruchomienie do czasu, kiedy na powrót rozpoczniemy spowiadać w konfesjonałach.

 

 1.  Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego w formie elektronicznej (można go znaleźć na stronie http://e.przewodnik-katolicki.pl lub w aplikacji „Przewodnik Katolicki”, dostępnej na smartfonach z systemem Android).

 

 1. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej fary za ofiary złożone osobiście, na konto Parafii czy do skarbony znajdującej się na kracie wejściowej do świątyni. Dziękujemy za zrozumienie sytuacji, która nie jest prosta… Bóg zapłać za każdy grosz! Za tydzień przedstawimy bardziej szczegółowe informacje na ten temat. Na dziś warto jednak podać do wiadomości, że składka z okresu od 15 marca do świąt (ok. miesiąca) wyniosła 1500 zł., a zapłaciliśmy w tym czasie rachunki w kwocie ok. 18.000 zł. Dzięki opłatom cmentarnym jest jeszcze możliwe funkcjonowanie cmentarza (m.in. śmieci, woda, zarząd), który w wielu miejscowościach został zamknięty, także ze względów finansowych. W zeszłym roku były miesiące, kiedy parafia wspierała inwestycje na cmentarzu, teraz opłaty cmentarne wspierają funkcjonowanie parafii. To niestety ma swoje konsekwencje… Bez tych pieniędzy i bez dodatkowych ofiar…

 

 1. Wiemy, że sytuacja ta dotyka nie tylko parafię, dotyka także wiele zakładów, rodzin, osób. Metropolita Wrocławski, Abp Józef Kupny, poddał pod rozwagę taki projektPomyślałem o utworzeniu czegoś w rodzaju „parafialnej tarczy antykryzysowej”, która polegałaby na zebraniu w jednym miejscu, informacji o tych, którzy mieszkają, bądź pracują na terenie naszej parafii, by następnie zachęcać wszystkich do korzystania z ich oferty. Poprośmy wiernych, by robili zakupy w osiedlowych sklepikach, a kiedy to będzie możliwe, korzystali z usług m.in. fryzjerów, fizjoterapeutów, rehabilitantów czy mechaników samochodowych, którzy pracują na terenie naszych parafii. Zachęćmy ich do odwiedzenia restauracji i kawiarni, które znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

 

Czy pomysł ten, to pomysł właściwy dla Nakła? Zamieszczamy go, być może stanie się inspiracją do wymyślenia czegoś trafniejszego.  

 

 1.  Nie zapominajmy o osobach starszych, samotnych, niepełnosprawnych itp. Nie pozostawajmy obojętni!

 

 1. Do stanu małżeńskiego przygotowują się:

a. Aleksander Makowski (st. wol., zam. ul. Hallera, par. nasza) wraz z Weroniką Kowalską (st.wol., zam. w Zblewie, par. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Szczodrowie), zap. II

b. Mikołaj Grzanka (st. wol., zam. Lubaszczu, par. nasza) wraz z Kingą Smażyk (st. wol., zam. Lubaszczu, par. nasza), zap. II

 1. Kamil Jankowiak (st. wol., zam. ul. Rekinowej w Bydgoszczy) wraz z Patrycją Angeliką Graczkowską (st. wol., zam. ul. Rekinowej w Bydgoszczy), zap. II

d. Karol Brykowski (st. wol., zam. NMP Królowej Polski w Nakle) wraz z Aleksandrą Joanna Meller (st. wol., zam. zam. NMP Królowej Polski w Nakle), zap. II

Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.

 

 1. Na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy: Kazimierza Marlewskiego (Olszewka), Romana Łabicha (ul. Dąbrowskiego), Krystynę Grochowską (os. Krzywoustego), Henryka Kwapicha (Olszewka) i Józefa Kwiatkowskiego (ul. Szymanowskiego). Zmarł także Jan Mazur (ul. Paderewskiego), pog. w pon. o godz. 10.00 oraz Teresa Kudlińska (ul. Bohaterów), pog. w pon. o godz. 13.00. W intencji zmarłych Wieczny odpoczynek…

 

٭٭٭

 

 1. Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!

 

 1. Zachęcamy do zapoznania się z dwoma ważnymi dokumentami, które zostały wydane z racji panującej pandemii: Komunikat dotyczący praktyki I. piątków i I. sobót oraz Nota Komisji Nauki Wiary o nadużyciach w interpretowaniu obecnych wydarzeń. Bardzo ważne, bardzo polecamy! (wywieszone w gablocie i na stronie parafii)

 

 1. Sakrament pokuty i pojednania, jak dotąd, jest sprawowany 20. min. przed każdą Mszą Świętą na zewnątrz kościoła (w zależności od warunków atmosferycznych; okolice zakrystii). Na spowiedź można umówić się z wybranym kapłanem: proboszcz: 509 467 525, ks. Dominik: 503 116 876, ks. Igor: 886 707 279. Przypominamy, że obowiązek wypełnienia przykazań kościelnych, aby przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty i przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą, można wypełnić do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, tj. do 7 czerwca br. Episkopat przypomina także o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.

 

 1.  Sakrament chrztu świętego ze względu na wyjątkową sytuację, do odwołania, będzie udzielany po indywidualnym telefonicznym uzgodnieniu (środa godz. 19.00-20.00). W tych samych godzinach prosimy także kontaktować się telefonicznie w sprawach związanych z sakramentem małżeństwa.

 

 1. Obecna sytuacja wzywa nas do wzmożonej modlitwy. Prosimy o tworzenie duchowej wspólnoty modlitewnej. Przypominamy godziny i modlitwy:

a. godz. 12:00 – Anioł Pański, a następnie Litania loretańska i Salve Regina, wzywając wstawiennictwa Maryi dla uwolnienia od pandemii,

b. Godzina Miłosierdzia (15:00-16:00) – Koronka do Miłosierdzia Bożego,

 1. godz. 20.30 – różaniec w łączności z kapłanami modlącymi się samotnie w swoich kościołach,

d. godz. 21.00 – Apel Jasnogórski w łączności z kaplicą Cudownego Obrazu (Telewizja Trwam).

Włączenie się, w zależności od możliwości, choć w niektóre praktyki, pomoże nam z wiarą przeżywać ten trudny czas, przeżywać go jako czas rekolekcji, jako czas, w którym Pan Bóg do nas mówi.

 

 1. Wybrane transmisje:

a. Mszy Świętych

 1. w niedzielę:
 1. godz. 7.00 w TVP 1
 2. godz. 9.00 Polskie Radio Pr. 1 i Radio Maryja
 3. godz. 9.30 Telewizja Trwam
 4. godz. 10.00 Radio Nakło
 5. godz. 11.00 TVP 1
 6. godz. 13.00 TV Polonia
 7. godz. 19.00 Radio Pr. 1

 

 1. w dni powszednie:
 1. godz. 7.00 Radio Maryja
 2. godz. 13.30 TV Trwam
 3. godz. 20.00 TVP 3