• Dziś Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Rozwijajmy dary Ducha Świętego, które otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania. Poznawajmy je, używajmy ich i je pielęgnujmy.
 • Od 30 maja br. zniesione zostały ograniczenia liczby osób uczestniczących w liturgii w kościołach. Pamiętajmy jednak o noszeniu maseczek i zachowaniu obowiązującego dystansu. Cały czas można korzystać z dezynfektorów.
 • W związku z powyższym Bp Jan Tyrawa, odwołuje udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie zostaje utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 • Przypominamy:
 1. zbiór informacji o funkcjonowaniu naszej parafii zawarty jest w gablocie (kruchta) oraz na głównej stronie parafii w plikach: Pandemia – kancelaria parafialne, Pandemia – uwagi sanitarne, Pandemia – poradnik duchowy. Niektóre poniżej (cz. II), też w gablocie.
 2. sprawy kancelaryjne, do odwołania, będą załatwiane wg wskazań (dni i godzin) znajdujących się w gablocie (kruchta) oraz na głównej stronie parafii w pliku Pandemia – kancelaria parafialna (generalnie telefonicznie lub po Mszach Świętych). Tel.  052  385-26-20.
 3. informacje o sprawowaniu sakramentów wg wcześniejszych ustaleń (poniżej, cz. II).

BARDZO PROSIMY O CZYTANIE BIEŻĄCYCH OGŁOSZEŃ DUSZPASTERSKICH I WSKAZANYCH ZAŁĄCZNIKÓW!!!

 • Porządek niedzielnych Mszy Świętych do dnia 28 czerwca br.: 8.00, 9.30 (Olszewka), 10.00, 12.00, 13.00, 17.00, 18.00.
 • Dziś ostatnie nabożeństwo majowe – przy grocie o godz. 20.00. Zachęcamy do uczestnictwa w rozpoczynających się nabożeństwach czerwcowych, które będą odprawiane po wieczornych Mszach Świętych.
 • W tym tygodniu I. środa (spotkanie AŻR, modlitwa do św. Józefa), I. czwartek (adoracja, różaniec SWP), I. piątek (nabożeństwo do NSPJ, spowiedź 00-8.00, 17.00-18.00), I. sobota (nabożeństwo do NS NMP), I. niedziela (Godzinki).
 • W czwartek Uroczystość ku czci Najwyższego i Wieczystego Kapłana. Pamiętajmy w modlitwie o kapłanach, dziś o ks. Dominiku, który obchodzi 12. rocznicę święceń kapłańskich.
 • Ze względu na kończący się okres wypełnienia obowiązku spowiedzi i wielkanocnej Komunii Świętej dodatkowa okazja do spowiedzi w czwartek w godz. 17.00-18.00. Obowiązek ten należy wypełnić do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, tj. do 7 czerwca br. Spowiedź 20 min. przed każdą Mszą Świętą. Dziś jeden kapłan spowiada w konfesjonale, drugi na zewnątrz kościoła (okolice zakrystii). Od poniedziałku spowiadać będziemy w konfesjonałach, które można dezynfekować. Na zewnątrz kościoła spowiadać będziemy na życzenie po Mszach Świętych.
 • Od przyszłej soboty zostają wznowione Msze Święte w odnowionej kaplicy szpitalnej w liczbie do 14 osób. Obowiązują: dystans, maseczki oraz dezynfekcja rąk i butów. Nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu i DPS. W przypadkach tego wymagających prosimy wzywać kapelanów.
 • Z racji początku miesiąca czerwca kapłani udadzą się do tych chorych, z którymi zostaną umówieni. Bardzo prosimy o telefoniczne zgłaszanie chorych w godz. urzędowania kancelarii (wtorek i czwartek 16.00-17.00; środa 19.00-20.00) lub po Mszach Świętych w zakrystii.
 • Ponieważ została ukończona renowacja obrazu św. Tereski powracamy od dziś do pięknej farnej tradycji odsłaniania i zasłaniania obrazu Pani Nakielskiej. Przy tej okazji dziękuję Osobie, która sfinansowała całość renowacji obrazu! Bóg zapłać!
 • Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej fary za kolejne ofiary, które w tym tygodniu wpłynęły na konto, zostały przekazane osobiście, wrzucone w kopercie, do skarbony czy na tace. Bóg zapłać! Dzięki tej życzliwości możemy kontynuować rozmaite prace i czynić inwestycje. W zeszłym tygodniu zaprezentowaliśmy zakupione szaty liturgiczne, dziś odnowiony obraz św. Tereski. Zakupiliśmy też szafę do parafialnego refektarza. Bóg zapłać!

Pamiętajmy, że wpłata z adnotacją: „darowizna cele kultu religijnego”, umożliwia uzyskanie odliczenia w podatku dochodowym. Konto Parafii: Bank Spółdzielczy w Nakle n. Not., 81 8179 0009 0022 7247 2000 0010.

 • Prosząc Pana Boga o pomoc w sprawach materialnych, pamiętamy o innych. Ofiary wdzięczności zebrane dla parafii w Występie wyniosły 1110 zł. Serdecznie dziękujemy i informujemy, że Pan Bóg nam to już zwrócił…
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. Temat bieżącego numeru to Duch Święty – najmniej znana Osoba Trójcy Świętej; także o zmianach księży, o pandemii i młodzieży, o pandemii i szansie Polski, o szokujących rozwiązaniach leczenia seniorów w Szwecji czy o sposobie postępowania z osobami roszczeniowymi.
 • W minionym tygodniu do wieczności przeszli Teresa Jankowska (ul. Staszica), Klara Małecka (ul. Gimnazjalna), Irena Ciężka (os. Kazimierza Wlk.). Zmarł także Władysław Prętki (ul. Kilińskiego), pogrzeb we wtorek o godz. 11.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 • Przypominamy najnowsze ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki,
 3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
 4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu szeregach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę (Hostię należy spożyć przed kapłanem, ręce winny być zdezynfekowane), od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust,
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Zgodnie z ostatnią dyrektywą Kurii Diecezjalnej, dopóki dzieci i młodzież nie będą uczęszczać do szkoły, dopóty nie przewiduje się bierzmowań i I. Komunii Świętych. W związku z tym, w odniesieniu do bierzmowania i jego czerwcowego terminu, czekamy na dalszy rozwój sytuacji; w odniesieniu do  I. Komunii Świętej – zostaje przesunięta na 27 września na godz. 12.00. Przypominamy także rodzicom, że istnieje możliwość rodzinnej I. Komunii Świętej, bądź w niedzielę, bądź w dzień powszedni, po uzgodnieniu terminu z parafią. W razie pytań prosimy o kontakt z ks. Dominikiem: 503 116 876.
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.
 • Sakrament chrztu świętego ze względu na wyjątkową sytuację, do odwołania, będzie udzielany po indywidualnym telefonicznym uzgodnieniu (środa godz. 19.00-20.00). W tych samych godzinach prosimy także kontaktować się telefonicznie w sprawach związanych z sakramentem małżeństwa.