• Dziś 13. niedziela w okresie zwykłym roku liturgicznego. Podczas wszystkich Mszy Świętych dziękujemy Panu Bogu za szczęśliwie zakończony rok szkolny, życząc wszystkim dobrego, lecz roztropnego wypoczynku.
 • Dodatkowe Msze Święte niedzielne (13.00 i 17.00) do dziś włącznie. Od jutra (29 czerwca) wakacyjny układ Mszy Świętych: w dni powszednie (8.00 i 18.00), w niedziele (7.30, 10.00, 100, 19.00).
 • Sprawy kancelaryjne od wtorku będą załatwiane wg zwyczajnego, wakacyjnego układu: wtorek i czwartek (9.00-10.00), środa (19.00-20.00), przy czym we wtorki będą załatwiane tylko sprawy intencji mszalnych, w środy i czwartki wszystkie sprawy (związane z sakramentem małżeństwa tylko w środy!). Do kancelarii prosimy wchodzić pojedynczo. Nadal umożliwia się załatwianie spraw telefonicznie, jednak we wskazanych wyżej godzinach funkcjonowania kancelarii.
 • We poniedziałek Uroczystość św. Ap. Piotra i Pawła. Msze Święte o godz. 8.00, 10.00 i 18.00. Zbierana w tym dniu taca przeznaczona jest tradycyjnie na potrzeby Stolicy Apostolskiej. W piątek święto św. Tomasza Apostoła.
 • W tym tygodniu I. środa (spotkanie AŻR, modlitwa do św. Józefa), I. czwartek (adoracja, różaniec SWP), I. piątek (nabożeństwo do NSPJ, spowiedź 7.00-8.00, 17.00-18.00), I. sobota (nabożeństwo do NSMB), I. niedziela (Godzinki).
 • W I. czwartek, w dzień modlitw w intencji powołań, tzw. sekundycję odprawi w naszej farze tegoroczny neoprezbiter – ks. Piotr Książkiewicz. Zapraszamy zatem na Mszę Świętą o godz. 18.00, po której Ksiądz Neoprezbiter udzieli wszystkim chętnym błogosławieństwa.
 • Wyższe Seminarium Duchowne DB ogłasza rekrutację dla kandydatów do kapłaństwa. Szczegóły na stronie seminarium pod podanym odnośnikiem:

www.facebook.com/WSDDB/photos/a.259187740860584/2867346406711358/?type=3&theaterZa%C5%82%C4%85czam.

 • Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii we wszystkich typach szkół. Bliższe informacje poniżej (cz. II) oraz na stronie internetowej www.bydgoskateologia.pl. Ulotki na stoliku pod chórem.
 • Rozpoczęła się także rekrutacja do Zespołu Szkół Katolickich w Bydgoszczy. Więcej informacji na stronie internetowej: www.katolik.bydgoszcz.pl.
 • Grupa Srebrna Pieszej Pielgrzymki z Nakła na Jasną Górę zaprasza na pielgrzymowanie w dniach 21-31 lipca. Więcej informacji poniżej (cz. II) i u ks. Igora. Na stolikach pod chórem wyłożone są koperty, w których znajdują się kartki do napisania intencji, które pielgrzymi, zaniosą na Jasną Górę. Ofiary składane przy tej okazji pomogą w zorganizowaniu pielgrzymki. Intencje i ofiary można składać do skrzynki znajdującej się obok filaru. Za wszystkich ludzi dobrej woli zostanie odprawiona Msza Święta. Ks. Igor może przyjąć intencje na zbiorowe Msze Święte w Licheniu i na Jasnej Górze.
 • Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej fary za złożone ofiary. W tym tygodniu naprawiony i odnowiony został mur za plebanią, trwają też tam prace porządkowe, także dokoła kościoła. Przy bocznych wejściach na teren Bożej Roli zamontowano tablice z wezwaniami do uszanowania tego terenu. Dbajmy o to nasze wspólne dobro!
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego z dodatkiem 5 min. dla Pana Boga. Temat bieżącego numeru: Smarfony na bok – jako wezwanie dla rodziców! Także o pokusie braku ufności do Boga, o poprawnym interpretowaniu adhortacji Amoris Laetitia czy o możliwych opłakanych skutkach lekceważenia pandemii.
 • Pamiętajmy o noszeniu maseczek czy zachowaniu obowiązującego dystansu. Nie lekceważmy wciąż istniejącego zagrożenia!
 • Do stanu małżeńskiego przygotowują się:
 1. Mateusz Splitt (par. nasza) wraz z Hanną Gubańską (par. nasza), zap. II
 2. Patryk Paweł Niemczewski (par. nasza) wraz z Joanną Lewandowską (par. NMP Wspomożycielki Wiernych w Aleksandrowie Kujawskim), zap. I
 3. Michał Cywiński (par. św. Antoniego w Bydgoszczy) wraz z Weroniką Duda (par. nasza), zap. I

Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.

 • W minionym tygodniu do wieczności przeszedł Bernard Wieczorkiewicz (ul. Młyńska), ojciec ks. Mariusza. Pogrzeb w środę o godz. 11.00 w farze, później przejazd na cmentarz. Uroczystościom pogrzebowym będzie przewodniczyć ks. bp Krzysztof Wętkowski. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 • Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 • Nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu i DPS. W przypadkach tego wymagających prosimy wzywać kapelanów.
 • Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii we wszystkich typach szkół. Zapraszamy chętne osoby na:
 1. Magisterskie Zaoczne Studia Teologiczne - specjalność katechetyka,
 2. 2- letnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne,
 3. Roczne Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej.

Rekrutacja na studia zaoczne trwa do 16 września, a rozmowy rekrutacyjne odbędą się 17 i 18 września. Bliższe informacje w gablocie parafialnej oraz na stronie internetowej www.bydgoskateologia.pl

 • Piesza Pielgrzymka z Nakła na Jasną Górę. W tym roku ma dwie odsłony: duchowy i sztafetowy. Na pielgrzymkę duchową można się zapisywać przez stronę internetową pielgrzymki diecezjalnej; pielgrzymka sztafetowa idzie w następującej formie: każdego dnia do przewodnika grupy dojeżdża 5 osób, a po zakończeniu dnia dane 5 osób wyjeżdża, i kolejnego dnia przyjeżdża inna grupa osób. Zapisy i więcej informacji u ks. Igora.
 • Przypominamy najnowsze ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki,
 3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
 4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu szeregach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę (Hostię należy spożyć przed kapłanem, ręce winny być zdezynfekowane), od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Zgodnie z ostatnią dyrektywą Kurii Diecezjalnej, dopóki dzieci i młodzież nie będą uczęszczać do szkoły, dopóty nie przewiduje się bierzmowań i I. Komunii Świętych. Sakrament bierzmowania, który miał się odbyć 22 czerwca, w związku z pandemią zostaje przeniesiony na termin, który zostanie podany po uzgodnieniu z Księdzem Biskupem. Młodzież, która przygotowywała się do tego sakramentu, wznowi przygotowania od września.  I. Komunia Święta zostaje przesunięta na 27 września na godz. 12.00. Przypominamy także rodzicom, że istnieje możliwość rodzinnej I. Komunii Świętej, bądź w niedzielę, bądź w dzień powszedni, po uzgodnieniu terminu z parafią. W razie pytań prosimy o kontakt z ks. Dominikiem: 503 116 876.
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.