• Dziś 29. niedziela w okresie zwykłym roku liturgicznego. Rozpoczynamy Tydzień Misyjny, w którym obejmujemy troską duchową i materialną misjonarzy. Taca z niedzieli jest przeznaczona na misje.
 • Od wczoraj Nakło i okolice znalazły się w strefie czerwonej na mapie zachorowań. W związku z tym objęły nas nowe rygory, m.in. ograniczenia zgromadzeń religijnych. W farze w czasie liturgii może przebywać 86. wiernych, w kościele filialnym 18. Parafian z Olszewki mających samochody zachęcamy do uczestniczenia w liturgii farnej. Nie rozłączając małżeństw czy rodzin, prosimy o siadanie w wyznaczonych miejscach (żółte kartki), by można zachować dystans społeczny, podnoszący komfort modlitwy w tych okolicznościach. Jest to pomocne także ze względów dezynfekcyjnych.
 • Z powodów ilościowych limitów zostaje wprowadzona dodatkowa Msza Święta niedzielna w farze, jak wcześniej, o godz. 13.00 (od tej niedzieli).
 • Sakrament pokuty i pojednania sprawujemy 20. min. przed każdą Mszą Świętą, spowiadając od 1 czerwca br. w konfesjonałach, które penitenci mogą dezynfekować (spray na drzwiach). Na życzenie spowiada się także na zewnątrz kościoła. Prosimy, aby stojąc w kolejce, zgodnie z sanitarnymi wymogami, zachowywać odstępy.
 • Kancelaria parafialna ze względu na wzrost liczby zachorowań i niewielką poczekalnię na plebanii funkcjonuje wg trybu pandemicznego. Szczegółowe informacje na stronie parafii, w gablocie i poniżej, w nieczytanej części ogłoszeń. Dodatkowo zostały wyłożone pod chórem kartki z grafikiem funkcjonowania kancelarii. Prosimy je brać i rozdawać. Dzwonić, poza wypadkami nagłymi, prosimy w wyznaczonych godzinach.
 • Posługę wobec osób chorych ograniczamy znów do wizyt po wcześniejszym zgłoszeniu chęci skorzystania z sakramentów. Zawieszona pozostaje także zwyczajna posługa duszpasterska w szpitalu i w DPS. Przypominamy opiekującym się chorymi, że szczególnie w tej sytuacji, w przypadkach tego wymagających, należy wzywać duszpasterza czy kapelana szpitala (osobiście lub przez personel).
 • Jak zapowiadaliśmy w przyszłą niedzielę czekają nas uroczystości papieskie, niestety w bardzo skromnym wymiarze. Nie dojedzie też Ksiądz Profesor z KUL, członek Instytutu Jana Pawła II, który miał głosić kazania. Na sumie poświęcenie obrazu św. Jana Pawła II, po Mszy Świętej zasadzenie dębu kolumnowego „Karol” upamiętniającego naszego wielkiego Rodaka. Drugi taki dąb, „Stefan”, zostanie zasadzony przy okazji beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Panu Antoniemu Żygowskiemu dziękuję za pomoc w organizacji wydarzenia.
 • Pierwsze spotkanie z cyklu Wokół myśli Karola Wojtyły w poniedziałek po różańcu.
 • Wspomnienie św. Jana Pawła II w czwartek 22 października.
 • Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 15.00.
 • W piątek modlitwa Towarzystwa św. Wojciecha oraz na Mszy Świętej o godz. 18.00 pierwsza konferencja z cyklu Życie i dzieło kard. Stefana Wyszyńskiego (ks. prał. Janusz Mnichowski).
 • Nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do piątku po Mszach Świętych wieczornych (ok. 18.30), w soboty i niedziele przed Mszami Świętymi (17.30). Dzieci zapraszamy na różaniec z rodzicami. Różaniec typowo dla dzieci póki co zostaje zawieszony.
 • Bierzmowanie młodzieży klas 2. szkół ponadpodstawowych w naszej parafii zaplanowano na 24 listopada na godz. 18.00. Widzimy, że sytuacja jest dynamiczna. Jeżeli będziemy dalej w strefie czerwonej, bierzmowanie będzie trzeba odwołać. Więcej informacji u ks. Igora, który również prosi o kontakt młodzież, która ma przyjąć sakrament 24 listopada.
 • Przypominamy, że ofiary z tacy w poniedziałki i piątki przeznaczamy na szczytny cel charytatywny. Kto chce się do tego dołożyć w inny dzień, może wrzucić ofiary do skarbony św. Antoniego.
 • Do skarbony „papieskiej” zebraliśmy do tej pory 2620 zł. Wystarczy to w zasadzie tylko na sfinansowanie obrazu i ramy. Jeśli uda się uzbierać jeszcze 3500 zł, dokonamy modernizacji oświetlenia ołtarzy bocznych. Kto mógłby i chciałby jeszcze wesprzeć to dzieło, może to uczynić do adwentu.
 • Dziękujemy za ofiary złożone na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebraliśmy 1234 zł. Bóg zapłać.
 • Za tydzień niedziela remontowa.
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze o Wandzie Błeńskiej – matce trędowatych, o Janie Pawle II, tegorocznej kolędzie, deportacjach wgłąb Sowietów czy o tegorocznych noblistach.
 • Do stanu małżeńskiego przygotowują się:

Paweł Tomasz Soboń (par. nasza) wraz z Agnieszką Martą Kujawą (par. nasza), zap. I

Kto wiedziałby o przeszkodach do zawarcia tego małżeństwa winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska…

 • W minionym tygodniu na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy: Teresę Marecką (ul. Krzywoustego). Zmarł także Tadeusz Waśniowski (ul. Krzywoustego), pog. we wtorek o godz. 10.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 • Kancelaria parafialna, do odwołania, we wtorki, środy i czwartki w kościele w nawie bocznej zaraz po zakończonej Mszy Świętej porannej oraz po różańcu wieczorami. Dokumenty wydawane będą po wcześniejszym osobistym lub telefonicznym kontakcie. W sprawach kancelaryjnych prosimy telefonować we wtorki (16.00-17.00) i czwartki (16.00-17.00) – odbiór dokumentów w kościele.
 • Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 • Nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu. W przypadkach tego wymagających prosimy wzywać kapelana.
 • Przypominamy najnowsze ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki,
 3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii.
 • Do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu szeregach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę (Hostię należy spożyć przed kapłanem, ręce winny być zdezynfekowane), od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Sakrament bierzmowania, który miał się odbyć 22 czerwca, w związku z pandemią zostaje przeniesiony na termin, który zostanie podany po uzgodnieniu z Księdzem Biskupem.
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.
 • Odpust zupełny może uzyskać osoba będąca w stanie łaski uświęcającej, mająca intencję zyskania odpustu, która wypełnia w określonym czasie nakazane czynności. Warunki do uzyskania odpustu zupełnego:
 1. godne przyjęcie Ciała Pańskiego (po jednej spowiedzi wielokrotnie),
 2. wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego  (miłość do Boga, nienawiść do grzechu, pokładanie nadziei w zasługach Pana),
 3. wypełnienie określonej czynności, np. nawiedzanie kościoła parafialnego w dniu patrona połączone z modlitwą Ojcze nasz i Wierzę w jednego Boga,
 4. modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. Ojcze nasz i Zdrowaś lub dowolne).