1. Dziś 30. niedziela w okresie zwykłym roku liturgicznego, która w naszej parafii jest niedzielą papieską. 22 października obchodziliśmy liturgiczną uroczystość św. Jana Pawła II. W poniedziałek, ku uczczeniu naszego wielkiego Rodaka, rozpoczęliśmy cykl spotkań zatytułowanych Wokół myśli Karola Wojtyły, a dziś na sumie zostanie poświęcony obraz Świętego. Przed kościołem posadzimy także dąb kolumnowy „Karol”. Dziękuję Wszystkim zaangażowanym w przygotowania.

 2. Obostrzenia. Przypominamy, że ze względu na ograniczenia zgromadzeń religijnych w farze może przebywać 86. wiernych, w kościele filialnym 18. Parafian z Olszewki mających samochody zachęcamy do uczestniczenia w liturgii farnej. Nie rozłączając małżeństw czy rodzin, prosimy o siadanie w wyznaczonych miejscach (żółte kartki), by można zachować dystans społeczny, podnoszący komfort modlitwy w tych okolicznościach. Jest to pomocne także ze względów dezynfekcyjnych.

 3. Z powodów ilościowych limitów została wprowadzona do odwołania dodatkowa Msza Święta niedzielna w farze, jak wcześniej, o godz. 13.00.

 4. W dzień Wszystkich Świętych nie będzie Mszy Świętej na cmentarzu. W sprawie ewentualnych modlitw na cmentarzu św. Wawrzyńca, czekamy na dalsze rozstrzygnięcia. Niezależnie od tego, na ten raz, w niedzielę 1 listopada, zostanie odprawiona w farze dodatkowa Msza Święta o godz. 17.00.

 5. Sakrament pokuty i pojednania sprawujemy 20. min. przed każdą Mszą Świętą, spowiadając         
  w konfesjonałach, które penitenci mogą dezynfekować (spray na drzwiach). Na życzenie spowiada się także na zewnątrz kościoła. Prosimy, aby stojąc w kolejce, zgodnie z sanitarnymi wymogami, zachowywać odstępy. Zachęcamy w tym tygodniu, który poprzedza uroczystość Wszystkich Świętych, do skorzystania z sakramentu spowiedzi.

 6. Kancelaria parafialna funkcjonuje wg trybu pandemicznego – patrz strona parafii, gablota w kościele, także poniżej. Pod chórem zostały wyłożone kartki z grafikiem funkcjonowania kancelarii. Prosimy je brać i rozdawać. Dzwonić, poza wypadkami nagłymi, prosimy w wyznaczonych godzinach.

 7. Serdecznie zapraszamy na tzw. Noc Świętych, która odbędzie się w naszej świątyni w sobotę, 31 października o godzinie 20.00. Odśpiewamy litanie do Wszystkich Świętych, odnowimy przyrzeczenia chrzcielne a na zakończenie zostanie odprawiona Msza Święta. Obecnych będzie w swoich relikwiach ponad 100 Świętych i Błogosławionych, również patroni, którzy przyzywani są w czasach zarazy i epidemii.

 8. Kapłani w pierwszą sobotę miesiąca (7 listopada) odwiedzą tylko tych chorych, którzy wcześniej sami poproszą o wizytę.

 9. Przypominamy opiekującym się chorymi, szczególnie w tej sytuacji, by w przypadkach tego wymagających, wzywali duszpasterza czy kapelana szpitala (osobiście lub przez personel).

 10. Kończymy miesiąc październik, przypominamy, istnieje jeszcze możliwość wzięcia udziału w nabożeństwach różańcowych.

 11. Bierzmowanie młodzieży klas 2. szkół ponadpodstawowych w naszej parafii zaplanowano na 24 listopada na godz. 18.00. Co będzie, zobaczymy… Więcej informacji u ks. Igora.

 12. Przyjmującym Komunię Świętą na dłonie przypominamy, że wcześniej winny zostać one zdezynfekowane. Inaczej niebezpieczeństwo infekcji jest prawdopodobnie większe. Jeśli tak chcemy przyjmować Komunię Świętą, nie wstydźmy się przed Jej przyjęciem dezynfekować rąk.

 13. Pod chórem znajdują się kartki do wymienianek. Wymienianki jednorazowe można składać do końca października, roczne do końca listopada w czasie funkcjonowania biura (wtorek-środa-czwartek po Mszy Świętej porannej lub wieczornym różańcu w nawie bocznej kościoła).

 14. Cieszy, że po raz kolejny dokonaliśmy wspólnie czegoś „extra”. Wysunięto propozycję, rozpatrzyliśmy ją, zebraliśmy ofiary i mamy efekt – obraz Papieża. W ten sposób możemy wspólnie wiele zrobić. Dziękujemy! Po wstawieniu obrazu lepiej widać, jak przydałoby się profesjonalne oświetlenie. Kto mógłby i chciałby jeszcze wesprzeć to dzieło, może to uczynić do adwentu.

 15. Dziękujemy za ofiary złożone na misje. Zebraliśmy 2460 zł.

 16. Za tydzień będziemy zbierać ofiary do puszek na Wyższe Seminarium Duchowne.

 17. Dziś niedziela remontowa. Bóg zapłać za zrozumienie. Dziękujemy także za ofiary przelewane na konto parafii! W ostatnim czasie wiele się dzieje, choć o tym nie mówię. Wspomnę jedynie o wycince uschłych drzew dokoła fary, oczyszczeniu z mchu północnej części dachu czy zatwierdzeniu przez konserwatora kolejnych dokumentacji dotyczących fary i plebanii.

 18. Pozdrawiamy wszystkich chorych, przebywających na kwarantannach, życząc zdrowia. Pamiętamy o Was przed św. Rochem. Gdy ustanie pandemia, uroczyście Mu podziękujemy; póki co, wołajmy do Niego. Świeca błagalnych wołań cały czas płonie! Wszystkich zdrowych zachęcamy do sąsiedzkiej pomocy starszym i chorym. Bądźmy solidarni!

 19. Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze apel o krew i osocze ozdrowieńców, o nachodzących uroczystości Wszystkich Świętych, o problemach z nawiązywaniem relacji, o mutyzmie – dzieciach, które przestały mówić i o winnicach.

 20. Do stanu małżeńskiego przygotowują się:

Paweł Tomasz Soboń (par. nasza) wraz z Agnieszką Martą Kujawą (par. nasza), zap. II

Kto wiedziałby o przeszkodach w zawarciu tego małżeństwa winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska…

 1. W minionym tygodniu do wieczności przeszli: Tadeusz Waśniowski (ul. Krzywoustego) i Bogusław Fuja (ul. Dąbrowskiego). Zmarła Klementyna Ziomkowska-Gamla (os. Kazimierza Wlk.), Jej pogrzeb w środę o godz. 10.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…