• Dziś III. Niedziela Adwentu, niedziela Gaudete – radości – z nadchodzącego zbawienia, a w naszej parafii, ze względu na Rycerzy Kolumba i wspomnienie Matki Bożej z Guadelupe, niedziela modlitw o zwycięstwo cywilizacji życia.  Dziś także 13. dzień m-ca – po sumie litania do św. Antoniego z Padwy. Dodatkowe Msze Święte o godz. 13.00 i 17.00 (do odwołania).
 • 13. grudnia to także kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Zachęcamy do udziału w akcji Zapal Światło wolności, czyli do postawienia dziś o g. 19.30 w oknie zapalonych świec. To nawiązanie do historycznych gestów św. Jana Pawła II oraz Ronalda Regana. Pamiętajmy w modlitwie o naszej Ojczyźnie.
 • W poniedziałek 14. grudnia wspomnienie św. Jan od Krzyża, pamiętajmy w modlitwie o naszym Księdzu Biskupie, a w czwartek o papieżu Franciszku w 84. Rocznicę jego urodzin.
 • W tym tygodniu dwie Msze św. wotywne: o Duchu Świętym (poniedziałek 8.00), o Aniołach (worek 8.00).
 • Ze względu na pandemię cały adwent prosimy potraktować jako okres spowiedzi przedświątecznej. Prosimy nie odkładać jej na koniec! Rozpoczynający się tydzień był zwykle tygodniem spowiedzi, dlatego Msze Święte o godz. 7.00, 8.00 i 18.00. Spowiedzi w tradycyjnej formie nie będzie. Spowiadać będziemy w tym czasie 30 min. przed Mszami. Dodatkowa okazja do spowiedzi: od środy do piątku 2. lub 3. kapłanów spowiadać będzie w godz. od 17.00 do 18.30.
 • Ze względu na limity ilościowe planuje się w tym roku pasterki: w farze – o godz. 21.00, 22.30 i 24.00; w kościele filialnym – o godz. 22.00 i 23.00. Ze względu na pandemię nie będzie kolędy w tradycyjnej formie. O jej przebiegu poinformujemy po 27 grudnia br.
 • Kiedy nie możemy uczestniczyć we Mszy Świętej fizycznie, uczestniczmy przynajmniej w jej przekazie medialnym.
 • Roraty od poniedziałku do piątku na Mszy Świętej o godz. 18.00.
 • Kancelaria parafialna funkcjonuje wg trybu pandemicznego – patrz strona lub poniżej. Dzwonić, poza wypadkami nagłymi, prosimy w wyznaczonych godzinach.
 • Chorych kapłani odwiedzą dnia 23 grudnia przynosząc im sakramenty święte. Odwiedzą tylko tych Chorych, którzy sami o to poproszą.
 • Na rzecz szpitala dziecięcego w Bydgoszczy zbieramy słodycze, kolorowanki, kredki, środki do pielęgnacji, zeszyty, jednym słowem wszystko, oprócz pluszowych misiów. Rzeczy można przynosić do dnia 20 grudnia i zostawiać je przy ołtarzu św. Antoniego.
 • Pachnące jeszcze sianko na stół wigilijny można nabyć za dobrowolną ofiarę przy wyjściu z kościoła i w zakrystii. Za pomoc dziękujemy p. Krzysztofowi Walkowiakowi.
 • W zakrystii można jeszcze nabywać opłatki na stół wigilijny oraz kalendarze parafialne z informatorem (koszt przygotowania wyniósł 5 zł, sugerowana ofiara, jeśli kogoś stać, 10 zł). Zachęcamy do jego nabycia ze względu na ów informator, w którym można znaleźć informacje o Mszach Świętych, nabożeństwach, kancelarii, sposobie załatwiania formalności przy chrzcie, ślubie itp. To bardzo dobry prezent, zwłaszcza dla mniej zorientowanych w życiu parafii oraz miła pamiątka dla miłośników naszej fary, gdyż zawiera nietypowe dla takich kalendarzy dodatki – z przeszłości i teraźniejszości.
 • Dziękujemy za ofiary składane na tacę i konto, także za wciąż spływające datki na ogrzewanie. Za tydzień niedziela remontowa.
 • Na pomoc Kościołowi na Wschodzie zebraliśmy 590 zł. Bóg zapłać.
 • Uczniowie i i nauczyciele ZSP 4 zapraszają dzisiaj na kiermasz świąteczny do kwiaciarni La Flor Art przy pl. Konopnickiej. Zebrane środki zostaną przeznaczone na Celinkę Andrzejewską z Szubina. Wolontariat dziękuje za zaangażowanie Uczniów i Rodziców.
 • Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, zwraca się z gorącym apelem do osób, które przeszły chorobę COVID-19 o oddawanie osocza.
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze o przebaczeniu jako recepcie na radosne święta, o niepełnosprawnych w kościele, o niesłusznie oskarżonym o molestowanie, skazanym i uniewinnionym kardynale czy o sprzeciwie Argentynek wobec aborcji. Na stolikach pod chórem są wyłożone darmowe broszurki dotyczące cudu życia. Jeśli ktoś chce wesprzeć dzieło ochrony życia można także złożyć ofiarę za przygotowane przez Rycerzy Kolumba i wyłożone tam inne materiały. Zachęcamy także do zapoznania się z przygotowaną wystawą.
 • Pozdrawiamy wszystkich chorych, przebywających na kwarantannach, życząc zdrowia, a zdrowych zachęcamy do sąsiedzkiej pomocy starszym i chorym. Bądźmy solidarni! Pamiętajmy o sanitarnych obostrzeniach.
 • W minionym tygodniu na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy: Maksymiliana Należytego (ul. Gimnazjalna), Henryka Lipca (ul. Niecała), Kazimierza Ratajczaka (ul. Paderewskiego), Helenę Dubkowską (os. Kaz. Wlk.), Janusza Rumińskiego (os. Łokietka), Henryka Palickiego (Lubaszcz) oraz Władysławę Muchę (ul. Pocztowej). Zmarł także Zenon Górny (ul. Hallera), pog. w pon. o godz. 11.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 • Kancelaria parafialna, do odwołania, we wtorki, środy i czwartki w kościele w nawie bocznej zaraz po zakończonej Mszy Świętej porannej oraz po różańcu wieczorami. Dokumenty wydawane będą po wcześniejszym osobistym lub telefonicznym kontakcie. W sprawach kancelaryjnych prosimy telefonować we wtorki (16.00-17.00) i czwartki (16.00-17.00) – odbiór dokumentów w kościele.
 • Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 • Nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu. W przypadkach tego wymagających prosimy wzywać kapelana.
 • Przypominamy, że w związku z pracami na najwyższym tarasie cmentarza par. św. Wawrzyńca, przez najbliższe miesiące nie będzie można dojechać na ten teren. Prawdopodobnie od kwietnia zostanie udostępniony parking od strony Wzgórza Wodociągowego.
 • Ze względu na ograniczenia zgromadzeń religijnych w farze może teraz przebywać 43. wiernych, w kościele filialnym 9.
 • Przypominamy najnowsze ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki,
 3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
 4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu szeregach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę (Hostię należy spożyć przed kapłanem, ręce winny być zdezynfekowane), od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na ręce. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.
 • Odpust zupełny może uzyskać osoba będąca w stanie łaski uświęcającej, mająca intencję zyskania odpustu, która wypełnia w określonym czasie nakazane czynności. Warunki do uzyskania odpustu zupełnego:
 1. godne przyjęcie Ciała Pańskiego (po jednej spowiedzi wielokrotnie),
 2. wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego  (miłość do Boga, nienawiść do grzechu, pokładanie nadziei w zasługach Pana),
 3. wypełnienie określonej czynności, np. nawiedzanie kościoła parafialnego w dniu patrona połączone z modlitwą Ojcze nasz i Wierzę w jednego Boga,
 4. w intencjach Ojca Świętego (np. Ojcze nasz i Zdrowaś lub dowolne).