1. Dziś 2. Niedziela Wielkiego Postu w roku liturgicznym. Dodatkowa Msza Święta
  o godz. 13.00 (do odwołania). Jest to Msza z najmniejszą frekwencją, zapraszamy.

 2. Dzisiejsza niedziela to dzień solidarności, modlitwy, postu i ofiar z misjami. Ofiary zbierane do puszki będą przeznaczone na rzecz polskich misjonarzy.

 3. Kiedy nie możemy uczestniczyć we Mszy Świętej fizycznie, uczestniczmy przynajmniej
  w jej przekazie medialnym
  .

 4. Kancelaria parafialna funkcjonuje wg trybu pandemicznego (patrz strona parafii, gablota w kościele, kalendarz parafialny, także poniżej). W sprawach kancelaryjnych i intencji dzwonić prosimy we wtorki i czwartki (16.00 - 17.00).

 5. W poniedziałek Dzień Żołnierzy Niezłomnych, na Mszy Świętej o godz. 18.00 modlić się będziemy w Ich intencji. Kazanie wygłosi ks. prob. Jarosław Rusnak. Po Mszy Świętej złożenie wiązanek przy pomniku katyńskim.

 6. W poniedziałek, po wspomnianych uroczystościach, ok. godz. 19.00, kolejne spotkanie filozoficzne z cyklu Wokół myśli Karola Wojtyły, tym razem poświęcone duchowości człowieka (duchowości naturalnej, nie nadprzyrodzonej).

 7. Od stycznia, zwykle we wtorkowe poranki, Msza Święta za Parafian. Korzystajmy z niej, myśląc o sobie, swoich dzieciach, sąsiadach, także zmarłych. W I. środę miesiąca wieczorna Msza Święta zbiorowa za żywych – za wstawiennictwem św. Józefa i Pani Nakielskiej. Módlmy się w rozmaitych potrzebach – o zdrowie, nawrócenie, małżonka, pracę, rozwiązanie problemów, potomstwo, wybór zawodu itp. Spraw tych jest wiele. Kołaczmy do bram nieba!

 8. W tym tygodniu I. środa m-ca (spotkanie AŻR i modlitwa do św. Józefa), I. czwartek m-ca (różaniec SWP), I. piątek m-ca (spowiedź 7.00-8.00, 17.00-18.00, adoracja i modlitwa charyzmatyczna), I. sobota m-ca (nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP), I. niedziela m-ca (Godzinki o 7.30).

 9. W I środę miesiąca katecheza dla dorosłych poświęcona 2. przykazaniu kościelnemu.

 10. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątki po Mszy Świętej o godz. 18.00 (ok. 18.30). Dzieci zapraszamy wraz z rodzicami. Dziękuję AŻR za poprowadzenie nabożeństwa, a p. Jolancie Gacy za przetłumaczone z niemieckiego nietuzinkowe rozważania. W tym tygodniu poprowadzą nabożeństwo Rycerze Kolumba.

 11. Nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o godz. 17.00.

 12. Chorych, którzy sobie tego życzą, kapłani odwiedzą w I. sobotę miesiąca, tj. 6 marca. Prosimy zgłaszać chorych.

 13. Ofiary na kwiaty i wystrój naszej świątyni na czas Świąt Wielkanocnych, można składać do skarbony znajdującej się pod filarem. Jałmużnę wielkopostną ze skarbony przy ołtarzu św. Antoniego przeznaczymy na wsparcie klauzurowych ss. Karmelitanek
  z Tryszczyna, ze skarbony przy ołtarzu NSPJ na figurę św. Józefa.

 14. Bóg zapłać za wszelkie ofiary, także te kolędowe i grzewcze.

 15. Ze spraw remontowych. Od jesieni zeszłego roku złożyliśmy pięć wniosków o dofinansowanie remontu wieży głównej (Ministerstwo Kultury, Fundusz Kościelny, Sejmik Województwa, Rada Gminy, WKZ). To owoc 2 lat pracy różnych fachowców i urzędników. Nie przyznano nam wsparcia z Rady Gminy oraz z Ministerstwa Kultury – tu zabrakły 2 punkty, stąd będziemy składać odwołanie. Prosimy o modlitwę w niniejszej intencji, prośmy zwłaszcza św. Wawrzyńca i św. Józefa. Przy tej okazji dziękujemy paniom, które w tej materii bezinteresownie pomagają: Agnieszce Heftowicz, która od 2 lat prowadzi ogrom formalności związanych z rozmaitymi wnioskami oraz Magdalenie Łusiak, która sporządza i kontroluje wszelkie umowy. Bóg zapłać!

 16. Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze m.in. o tym dlaczego młodzież skręca na lewo, o kryzysie psychologicznym młodzieży, o lęku człowieka przed Bogiem, a w dodatku diecezjalnym o wielkopostnej propozycji znanego nam o. Macieja Sierzputowskiego. Dziś dodatek 5 min. z Bogiem.

 17. Pozdrawiamy wszystkich chorych, przebywających na kwarantannach, życząc zdrowia, a zdrowych zachęcamy do sąsiedzkiej pomocy starszym i chorym. Bądźmy solidarni!

 18. W minionym tygodniu na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy Edwarda Duszyńskiego (ul. Kilińskiego), Anna Stalińską (ul. Krzywoustego), Jana Krygiera (os. Krzywoustego), Józefa Łęgę (ul. Armii Krajowej). Zmarli także: Tadeusz Ollik, którego pogrzeb odbył się w Więcborku, Tadeusz Betka (ul. Półwiejska), pog. we wtorek o godz. 11.00, Sławomir Rutkiewicz (Gimnazjalna), pog. wtorek o godz. 14.30, Stefania Cerajewska (ul. Dolna), pog. w środę o godz. 14.30. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

***

 

 1. Kancelaria parafialna, do odwołania, we wtorki, środy i czwartki w kościele w nawie bocznej zaraz po zakończonej Mszy Świętej porannej oraz wieczornej. Dokumenty wydawane będą po wcześniejszym osobistym lub telefonicznym kontakcie. W sprawach kancelaryjnych prosimy telefonować we wtorki (16.00-17.00) i czwartki (16.00-17.00) – odbiór dokumentów w kościele.

 2. Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.

 3. Nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu. W przypadkach tego wymagających prosimy wzywać kapelana.

 4. Przypominamy ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:

  1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),

  2. należy mieć założone maseczki,

  3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,

  4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu procesjach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę, od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.

 5. Ze względu na ograniczenia zgromadzeń religijnych w farze może teraz przebywać 43. wiernych, w kościele filialnym 9.

 6. Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na ręce. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!

 7. Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.