• Dziś 3. Niedziela Wielkanocna, będąca Niedzielą Biblijną i rozpoczynająca Tydzień Biblijny. Niech te dni będą okazją do częstszego czytania Pisma Świętego – listu Boga, który mamy w swoich domach. Dodatkowe Msze Święte dzisaj o godz. 13.00 i 17.00 (ta ostatnia do końca kwietnia).
 • Bardzo dziękuję Księżom Wikariuszom, Pracownikom Parafii oraz wszystkim Paniom i Panom, którzy pomagali mi w ostatnich tygodniach w przygotowaniu ksiąg, dokumentacji, pomieszczeń itp. do wizytacji biskupiej i bierzmowania. Także za pomoc na plebanii podczas rekonwalescencji naszej Gospodyni. Bóg zapłać Kierownictwu ODR w Minikowie, zwłaszcza p. Łukaszowi Przybyszowi i Rycerzom Kolumba, za wybawienie nas z sytuacji niemożności spełnienia wymogów sanitarnych w czasie bierzmowania.
 • Przypominamy, że do 30 maja, tj. do Uroczystości Najświętszej Trójcy, należy zadośćczynić przykazaniom, aby przynajmniej raz w roku spowiadać się i Komunię w okresie wielkanocnym przyjąć.
 • Kiedy nie możemy uczestniczyć we Mszy Świętej fizycznie, uczestniczmy przynajmniej w jej przekazie medialnym.
 • Kancelaria parafialna funkcjonuje wg trybu pandemicznego (patrz strona parafii, gablota w kościele, kalendarz parafialny, także poniżej). W sprawach kancelaryjnych i intencji dzwonić prosimy we wtorki i czwartki (16.00 - 17.00).
 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle oraz Policja przypominają o przestrzeganiu zasad sanitarnych związanych z pandemią. Po zaostrzeniu limitu osób w kościołach w naszej farze może przebywać 33. Wiernych, w kościele w Olszewce 6. Prosimy, aby wchodząc do świątyni, zwracać uwagę na to, czy nie został przekroczony dozwolony limit osób w kościele. Będziemy włączać głośniki zewnętrzne. Pozostałe zasady sanitarne są dostępne w nieczytanej części ogłoszeń (poniżej).
 • Przypominamy o odbiorze pamiątek ślubnych dla Małżonków, którzy ślubowali sobie u stóp Pani Nakielskiej w 2020 roku oraz pamiątek chrztów dzieci, które były ochrzczone od 2. połowy 2020 r.
 • W poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej kolejne spotkanie filozoficzne z cyklu Wokół myśli Karola Wojtyły.
 • W piątek uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Z racji uroczystości nie obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Na Mszy Świętej o godz. 18.00 modlitwa Towarzystwa św. Wojciecha.
 • W przyszłą niedzielę wsłuchamy się w świadectwo p. Joanny Jurkiewicz, dotyczące św. Jana Pawła II. Będzie można także nabyć jej wspomnienia.
 • Dziś niedziela remontowa. Dziękujemy za ofiary. W najbliższym czasie poinformujemy o zrealizowanych inwestycjach. Warto chociaż wspomnieć, że w ostatnim czasie poddano cyfryzacji księgi chrzcielne z okresu ostatnich 40 lat, co wyniosło ponad 10 tys. zł.
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze m.in. o alkoholizmie kobiet, o papieżu Benedykcie, o tym komu i jak pomaga Kościół, o sztuce relaksowania się, a w dodatku diecezjalnym o Rycerzach Kolumba.
 • Pozdrawiamy wszystkich chorych, przebywających na kwarantannach, życząc zdrowia, a zdrowych zachęcamy do sąsiedzkiej pomocy starszym i chorym. Bądźmy solidarni!
 • Do stanu małżeńskiego przygotowują się:
 1. Marcin Gackowski (par. nasza) wraz z Anną Krawiec (par. nasza), zap. II
 2. Błażej Gembiak (par. MB z Góry Karmel w Bydgoszczy) wraz z Anną Marią Gil (par. nasza), zap. I

Kto znałby przeszkody dotyczące zawarcia tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej.

 • W minionym tygodniu do wieczności przeszła Salomea Lach (Bielawy), Agata Jakóbczyk (ul. Gimnazjalna), Halina Wawrzyniak; także Alina Mroszczok (ul. Dolna), pog. w piątek w Turze, Sławomir Oleś (os. Kaz. Wlk.), pog. we wtorek o godz. 12.00 oraz Wacław Głyżewski, wieloletni organista naszej fary, którego pogrzeb odbędzie się w czwartek o godz. 12.00 – Msza Święta pogrzebowa w naszej świątyni, gdzie tyle lat służył przy organach. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

***

 • Kancelaria parafialna, do odwołania, we wtorki, środy i czwartki w kościele w nawie bocznej zaraz po zakończonej Mszy Świętej porannej oraz wieczornej. Dokumenty wydawane będą po wcześniejszym osobistym lub telefonicznym kontakcie. W sprawach kancelaryjnych prosimy telefonować we wtorki (16.00-17.00) i czwartki (16.00-17.00) – odbiór dokumentów w kościele.
 • Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 • Przypominamy, że nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu, chodzimy tylko na wyraźne wezwania do chorych. Prosimy o tym pamiętać.
 • Przypominamy ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki,
 3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
 4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu procesjach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę, od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Ze względu na ograniczenia zgromadzeń religijnych w farze może teraz przebywać 33. wiernych, w kościele filialnym 6.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na ręce. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.