• Dziś 4. Niedziela Wielkanocna, będąca Niedzielą Dobrego Pasterza. Modlimy się w intencji nowych powołań kapłańskich. Od 25 marca do 31 sierpnia trwa w naszej diecezji Diecezjalna Sztafeta Modlitw o Powołania. Nasza parafia zaproszona jest do uczestnictwa w niej 28 czerwca.
 • W parafii gościmy dziś p. Joannę Jurkiewicz, która dzieli się swoimi wspomnieniami spotkań ze św. Janem Pawłem II. Po Mszy Świętej można nabyć Jej książkową publikację. Dodatkowe Msze Święte dzisiaj o godz. 13.00 i 17.00 (o 17.00 ostatni raz).
 • Przypominamy, że do 30 maja, tj. do Uroczystości Najświętszej Trójcy, należy zadośćczynić przykazaniom, aby przynajmniej raz w roku spowiadać się i Komunię w okresie wielkanocnym przyjąć.
 • Kiedy nie możemy uczestniczyć we Mszy Świętej fizycznie, uczestniczmy przynajmniej w jej przekazie medialnym.
 • Kancelaria parafialna funkcjonuje wg trybu pandemicznego (patrz strona parafii, gablota w kościele, kalendarz parafialny, także poniżej). W sprawach kancelaryjnych i intencji dzwonić prosimy we wtorki i czwartki (16.00 - 17.00).
 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nakle oraz Policja przypominają o przestrzeganiu zasad sanitarnych związanych z pandemią. Po zaostrzeniu limitu osób w kościołach w naszej farze może przebywać 33. Wiernych, w kościele w Olszewce Prosimy, aby wchodząc do świątyni, zwracać uwagę na to, czy nie został przekroczony dozwolony limit osób w kościele. Będziemy włączać głośniki zewnętrzne. Pozostałe zasady sanitarne są dostępne w nieczytanej części ogłoszeń (poniżej).
 • Przypominamy o odbiorze pamiątek ślubnych dla Małżonków, I. Komunii Świętej oraz chrztów dzieci.
 • W poniedziałek po Mszy Świętej wieczornej kolejne spotkanie karmelitańskie, które poprowadzi ks. dr Marcin Puziak, rektor naszego seminarium. Zapraszamy zwłaszcza tych, którzy przyjęli lub chcą przyjąć szkaplerz.
 • W sobotę wspomnienie św. Józefa Robotnika. To I. sobota miesiąca, nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP po Mszy Świętej porannej. Księża udadzą się do chorych, prosimy o zgłaszanie chętnych. Rozpoczniemy także nabożeństwa majowe: od pon. do piątku po Mszach Świętych wieczornych, w środy przy grocie Matki Bożej; w soboty i niedziele też przy grocie, ale o godz. 19.00.
 • Dziękujemy za ofiary złożone z okazji niedzieli remontowej oraz te, które wciąż wpływają na konto parafii. Dziękujemy zwłaszcza Tym, którzy nie mogąc uczestniczyć we Mszy Świętej fizycznie, regularnie przelewają ofiary na konto lub przekazują je np. po powrocie z choroby czy kwarantanny. To bardzo wzruszające. Dzięki takiej postawie możemy podejmować wciąż inwestycje. Już prawie gotowy jest parking dla samochodów przy najwyższym tarasie cmentarza od strony ul. Moniuszki, także platforma pod nowy śmietnik. Bóg zapłać.
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze m.in. o tym jak rozstanie rodziców przeżywają dzieci. Także dodatek 5 min. z Panem Bogiem.
 • Pozdrawiamy wszystkich chorych, przebywających na kwarantannach, życząc zdrowia, a zdrowych zachęcamy do sąsiedzkiej pomocy starszym i chorym. Bądźmy solidarni!
 • Do stanu małżeńskiego przygotowują się:
 1. Błażej Gembiak (par. MB z Góry Karmel w Bydgoszczy) wraz z Anną Marią Gil (par. nasza), zap. II
 2. Bartosz Tonderys (par. nasza) wraz z Kamilą Górniak (par. nasza), zap. I
 3. Karol Pipowski (par. pw. św. Marcina w Świekatowie) wraz z Joanną Pawlak (par. nasza), zap.I

Kto znałby przeszkody dotyczące zawarcia tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej.

 • W minionym tygodniu do wieczności przeszli Krystyna Należyta (ul. Gimnazjalna), Gertruda Kałużna (os. B. Krzywoustego), także Regina Tydda (ul. Parkowa), pog. w pon. o godz. 14.00, Marta Jakubowska (Olszewka), pog. we wtorek o godz. 10.00, Czesław Leks (os. Kaz. Wlk.), pog. w środę o godz. 10.00 oraz Jan Kowalski (os. Wł. Łokietka), pog. w Paterku. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

***

 • Kancelaria parafialna, do odwołania, we wtorki, środy i czwartki w kościele w nawie bocznej zaraz po zakończonej Mszy Świętej porannej oraz wieczornej. Dokumenty wydawane będą po wcześniejszym osobistym lub telefonicznym kontakcie. W sprawach kancelaryjnych prosimy telefonować we wtorki (16.00-17.00) i czwartki (16.00-17.00) – odbiór dokumentów w kościele.
 • Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 • Przypominamy, że nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu, chodzimy tylko na wyraźne wezwania do chorych. Prosimy o tym pamiętać.
 • Przypominamy ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki,
 3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
 4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu procesjach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę, od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Ze względu na ograniczenia zgromadzeń religijnych w farze może teraz przebywać 33. wiernych, w kościele filialnym 6.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na ręce. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.