1. Dziś 16. niedziela w okresie zwykłym roku liturgicznego. Dziś pielgrzymi Grupy Srebrnej przeżywają Jubileusz 35.lecia wspólnego wędrowania. O godzinie 15.00 Msza Święta dziękczynna, której będzie przewodniczyć ks. Krzysztof Klóska. Pielgrzymów i wszystkich, którzy chcą dziękować Panu Bogu serdecznie zapraszamy. Dzisiejsza taca remontowa przeznaczona jest na odnowienie wieży głównej.

 

 1. Przypominamy, że została zniesiona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych.

 

 1. Od tego tygodnia kancelaria parafialna funkcjonuje w trybie wakacyjnym i już w budynku plebanii: wtorek i czwartek między godz. 9.00 – 10.00, w środy między godz. 19.00 - 20.00. W poczekalni kancelarii mogą przebywać nie więcej niż 2 osoby, pozostałych prosimy o oczekiwanie przed plebanią.

 

 1. Obowiązuje wakacyjny układ Mszy Świętych, w niedziele: 7.30, 9.30 (Olszewka), 10.00, 12.00 i 19.00; w dni powszednie: 8.00 i 18.00.

 

 1. Kto nie ma w domu jeszcze naszego kalendarza parafialnego z informatorem, zawierającego m.in. różne tryby funkcjonowania kancelarii, różne porządki Mszy Świętych, procedury załatwiania spraw kancelaryjnych, może nabyć go za dobrowolną ofiarę – są wyłożone na stoliku pod chórem.

 

 1. Najbliższy wtorek to 3. wtorek m-ca, Msze Święte wotywne o Aniołach, w Śmielinie uroczystość patronalna św. Czesława. W czwartek przypada święto św. Marii Magdaleny, w piątek święto św. Brygidy, patronki Europy, a w sobotę wspomnienie św. Kingi.

 

 1. Pielgrzymka do Czech w dniach 16-19 sierpnia. W programie zwiedzanie Pragi, Ołomuńca, tamtejszych winnic i inne. Koszt przy 50 osobach to 860 zł i 50 euro. Zapisy u ks. Igora.

 

 1. Pielgrzymi grupy srebrnej dziękuję za ofiary składane do puszek w ubiegłą niedzielę. Zebrali 3500 zł.

 

 1. Pakowanie bagaży przed pielgrzymką w poniedziałek 19 lipca o godzinie 17.00. Jest to ostatni moment na zapisy. Serdecznie zapraszamy. Wyjście pielgrzymki z katedry bydgoskiej 21 lipca po Mszy Świętej o godz. 6.00.

 

 1. W trakcie trwania pieszej Pielgrzymki, w dniach 21-31 lipca zapraszamy do włączenia się w duchowe pielgrzymowanie. Na Mszach Świętych wieczornych będziemy modlić się za pielgrzymów, a następnie przy grocie Matki Bożej odprawiamy różaniec i odśpiewamy Apel Jasnogórski.

 

 1. Do skrzyni pod chórem można jeszcze składać intencje, które pielgrzymi zaniosą na Jasną Górę. Kartki znajdują się na stolikach. Ks. Igor przyjmuje również intencje mszalne na Msze Święte zbiorowe, które odprawi na Jasnej Górze.

 

 1. Za tydzień w niedzielę przypada wspomnienie św. Krzysztofa. Z tego powodu po każdej Mszy Świętej błogosławieństwo kierowców i pojazdów, wjeżdżać będziemy bramą główną, wyjeżdżać bramą z tyłu kościoła. To ostatnia taka okazja, ponieważ ze względu na remonty brama ta zostanie poszerzona i przebudowana. Dziękujemy p. inż. Sandrze Burzy za dokumentację potrzebną do realizacji tego przedsięwzięcia.

 

 1. Przyszła niedziela 25 lipca obchodzona będzie w Kościele w Polsce jako dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie. Zbiórkę na rzecz poszkodowanych przeprowadzimy 8 sierpnia, ponieważ za tydzień będzie okazja wesprzeć filipińskie dzieci żyjące na wysypiskach.

 

 1. Dziękujemy za ofiary składane na tacę, wpłacane na konto czy przekazywane osobiście. W tym tygodniu w Toruniu odebrałem dotację na prace przy polichromiach. Zbieramy na wkład własny do I etapu remontu wieży głównej, który obejmie rozbiórkę części drewnianej, inwentaryzację elementów, konserwację i naprawę wnętrza wieży. Na dziś koszt całości wynosi 750 tys. zł., I etapu 340 tys. zł. Zebraliśmy dotąd 18.150 zł., pozostało do zebrania jeszcze 81.850 zł. Po naradzie z Radą Parafialną ustaliliśmy trzy formy składania ofiar: do ostemplowanych kopert, które pojawią się za tydzień w kościele, zwracanych osobiście lub na tacę; na konto parafii – przelewem elektronicznym lub za pomocą przekazów, które pojawią się w przyszłą niedzielę; oraz na tacę – korzystając z doświadczenia parafii św. Stanisława – wprowadzamy dwie tace w miesiącu, w 1. i 3. niedzielę miesiąca, póki co tylko czasowo – od sierpnia do listopada włącznie.

 

 1. Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze m.in. o skandalicznych rozstrzygnięciach Parlamentu Europejskiego w sprawie życia, o Rzezi Wołyńskiej czy groźnych dla zdrowia serialach.

 

 1. Nie przestajemy prosić Pana Boga o ustanie pandemii. Zachowujmy obostrzenia sanitarne. Podobnie jak w zeszłym tygodniu Burmistrz Miasta i Gminy, tak dziś Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wystosował list, w sprawie szczepień, który jest zamieszczony w gablocie.

 

 1. Przy tej okazji przypominamy, że decydujący się na szczepienia, winni korzystać ze szczepionek – oczywiście, jeśli jest taki wybór – których technologia produkcji nie budzi zastrzeżeń moralnych. Więcej na ten temat w Stanowisku Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski dotyczącym szczepionek, który znajduje się m.in. na naszej stronie parafialnej w zakładce aktualności. W gablocie zamieszczono jego medialne streszczenie.

 

 1. Do stanu małżeńskiego przygotowują się:

Filip Fritzkowski (par. pw. Wnieb. NMP w Trzemesznie) wraz z Joanną Brząkowską (par. nasza), zap. II

Łukasz Jędrzyński (par. nasza) wraz z Darią Burzyńską (par. nasza), zap. I

 

Kto znałby przeszkody dotyczące zawarcia tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji Narzeczonych – Matko Boża Pani Nakielska…

 

 1. W tym tygodniu na miejsce doczesnego spoczynku odprowadziliśmy Bronisława Szeląga (ul. Chopina) oraz Krystynę Kłos (ul. Kilińskiego). Zmarł Remigiusz Manikowski Olszewka), pog. we wtorek o godz. 10.00. W intencji zmarłych…