• Dziś 32. Niedziela w okresie zwykłym roku liturgicznego. W naszej parafii to także niedziela remontowa.
 • Dziękujemy: ks. Igorowi za zorganizowanie Nocy Świętych, kierowcom za uszanowanie terenu cmentarnego, uczestnikom Mszy Świętej za pomordowanych za niepodległość naszej Ojczyzny i procesji w dniu 2 listopada za obecność i wspólną modlitwę. Nie wolno zapomnieć o procesji z roku 1945, kiedy to ekshumowane w Paterku ciała ze czcią przewożono na teren nowofarnej nekropolii.
 • W poniedziałek, z racji 2. poniedziałku m-ca, o godz. 8.00 i 18.00 Msze Święte wotywne o Duchu Świętym. O godz. 19.00 spotkanie filozoficzne z zakresu etyki, tym razem poświęcone rodzajom cnót oraz cnocie roztropności! To bardzo życiowa problematyka. Zapraszamy.
 • W środę 10. dzień m-ca – przyzywać będziemy wstawiennictwa św. Wawrzyńca, polecając Mu różnorako wspierających naszą parafię.
 • W czwartek wspomnienie św. Marcina oraz Święto Odzyskania Niepodległości. Msze Święte o godz. 8.00, 10.00 i 18.00. Rodziców z dziećmi zapraszamy szczególnie na Mszę Świętą o godz. 10.00, ponieważ tego dnia św. Marcin co nieco zostawia u drzwi kościoła, a nadto tego dnia po Mszy Świętej rozstrzygnięty zostanie konkurs „Maryja – królowa Różańca oczami dzieci”. Też w czwartek po Mszy Świętej o godz. 8.00 i 10.00 będzie można wesprzeć grupę Ave Team przez zakup rogalików.
 • W sobotę 13. dzień m-ca – powierzać się będziemy św. Antoniemu.
 • W sobotę ingres Księdza Biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Zwracam się do Wszystkich Sióstr i Braci, prosząc o modlitwę w intencji mojej biskupiej posługi w Diecezji Bydgoskiej. Jednocześnie serdecznie zapraszam do uczestniczenia w ingresie, który będzie miał miejsce 13 listopada 2021 r. o godz. 11.00 w bydgoskiej katedrze. Ingres będzie transmitowany przez TV Trwam.
 • W przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godz. 12.00 poświęcenie książeczek dzieciom I. komunijnym, po Mszy Świętej spotkanie dla rodziców.
 • Tej niedzieli, godz. 15.00, także spotkanie z psychoterapeutą, poświęcone zagadnieniu straty, też śmierci (żałoby). To problem, z którym często się zmagamy. Wykorzystajmy okazję, zaprośmy także innych.
 • Także w przyszłą niedzielę, lecz o godzinie 16.00, Msza Święta dla młodzieży. Kazanie wygłosi ks. Paweł Hoppe, ojciec duchowny seminarium naszej diecezji. Po mszy spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.
 • Utalentowaną młodzież zapraszamy do naszego parafialnego zespołu "Laurentius". Próby w piątek. Więcej informacji u ks. Igora.
 • W dniach od 1 do 8 listopada lub wybrane 8 dni listopada nawiedzając cmentarz i modląc się tam za zmarłych można zyskać odpust i ofiarować go za zmarłych. Aby odpust był zupełny trzeba także spełnić zwykłe warunki otrzymania odpustu: być w stanie łaski uświęcającej; wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego; przyjąć Komunię Świętą; pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo). Odpust zupełny można zdobyć raz dziennie.
 • Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, także będą mogli uzyskać odpust zupełny – więcej na ten temat w części nieczytanej ogłoszeń (poniżej).
 • Wymienianki roczne można składać w kancelarii lub zakrystii. Kartki wyłożone są pod chórem.
 • Dziękujemy za ofiary złożone na WSD DB. Na ten cel zebraliśmy  950 zł. Bóg zapłać! Za tydzień będzie możliwość wsparcia Kościoła Prześladowanego w Libanie.
 • Dziękujemy za składane ofiary na wkład własny do remontu wieży. Dziękuję szczególnie chorym, którzy choć nie chodzą do naszej świątyni, to jednak wspierają jej odnowę!
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze, m.in. o tym, co znaczy dzisiaj być patriotą, o synodalności, Dostojewskim czy o Pompejach.
 • W minionym tygodniu zmarli Czesława Janik (ul. Sądowa), Franciszek Wasielewski (os. Kaz. Wlk.)W intencji zmarłych – Wieczny odpoczynek…

***

 • Przypominamy, że została zniesiona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych.
 • W roku 2021, podobnie jak w 2020, zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej:

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.”

 • Zgodnie z nowym podziałem obowiązków między Parafiami opiekę duszpasterską nad szpitalem przejmuje odtąd parafia św. Stanisława, natomiast parafia św. Wawrzyńca nadal będzie obsługiwać DPS. Wezwania do chorych w szpitalu należy zgłaszać pod nr.  tel. 603 818 205.
 • Przed kilkoma miesiącami rozprowadzaliśmy domowe kropielniczki. Zachęcamy do pobierania wody święconej, która znajduje się w pojemniku przy chrzcielnicy.
 • Przypominamy ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem znajduje się dezynfektor (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki i zachować obowiązujące odległości,
 3. do Komunii Świętej podchodzą od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę, od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na ręce. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.