• Dziś ostatnia niedziela roku liturgicznego – Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Za tydzień już adwent! W naszej parafii to także niedziela remontowa. Dziś istnieje także możliwość wsparcia imigrantów. Puszki są wystawione na stolikach pod chórem.
 • Ze względu na napiętą sytuację na granicy zachęcamy do modlitwy w intencji Ojczyzny, można np. przez kolejne 9 dni, od poniedziałku, przyzywać wstawiennictwa św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Litania do tego Świętego została skserowana i wyłożona na stolikach pod chórem.
 • We wtorek nasz diecezjalny dyżur w całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Początek po Mszy Świętej porannej, zakończenie – wyjątkowo szybciej – po Mszy Świętej o godz. 18.00.
 • Modlitwa Towarzystwa św. Wojciecha wyjątkowo w środę 24 listopada, po niej spotkanie.
 • W przyszłą niedzielę Msza Świętej o godz. 12.00 w oprawie liturgicznej przedszkola katolickiego.
 • Przypominamy o możliwości zyskiwania odpustu i ofiarowywania go za zmarłych.
 • Wymienianki roczne można składać w kancelarii lub zakrystii do końca listopada.
 • Dziś ostatni dzień możliwości odbioru nagrody za prace z konkursu dla przedszkolaków Maryja – królowa Różańca oczami dzieci.
 • Katechizmy Kościoła Katolickiego zostaną sprowadzone w najbliższym czasie.
 • Opiekującym się zielenią przy naszej świątyni przypominamy o ostatnim już w tym roku dyżurze i dziękujemy, że dzięki Waszej posłudze możemy cieszyć się pięknem Bożej Roli! Bóg zapłać za ofiarę pracy! W intencji Was i Waszych rodzin w przyszłą niedzielę Msza Święta o godz. 10.00.
 • Państwu Tyddom dziękujemy za marcińskie rogale!
 • Dziękujemy za ofiary składane na wkład własny do remontu wieży – te w kopertach, przelewane na konto czy składane na tace, a radzie parafialnej za pomoc w jej przeliczaniu i deponowaniu. W tym tygodniu wielkie „Bóg zapłać” szczególnie jednej Parafiance… Z satysfakcją można powiedzieć – daliśmy radę! Jutro odbiór konserwatorski I etapu remontu. Od grudnia tylko jedna w miesiącu składka remontowa – w trzecią niedzielę – z której ofiary będą przeznaczane na wkład do II etapu prac oraz na inne, bieżące remonty: trwają już prace związane z wymianą instalacji elektrycznej na wieży, w minionym tygodniu załataliśmy największe dziury na dachu plebanii, podobne prace czekają nas na wikariacie.
 • W odpowiedzi na pytania o ogrzewanie naszej fary informujemy, że zaczniemy delikatnie „przepalać” od adwentu. Chcemy zaoszczędzić opał. Ze względu na zbiórkę pieniędzy na wieżę, nie ogłaszaliśmy dotąd składki na ogrzewanie. Z rezerwy, jeszcze przed największymi podwyżkami, zakupiono 10 ton ekogroszku (2/3 zapotrzebowania). Dziękujemy p. Robertowi Perlakowi. Składkę taką planujemy na 30 stycznia.
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze, m.in. o godności królewskiej Chrystusa, o pomocy Caritas na granicy z Białorusią, o pracy kapelanów służb mundurowych na polsko-białoruskiej granicy, 10 zasad konstruktywnej kłótni, a w dodatku diecezjalnym relacja z ingresu.
 • W minionym tygodniu zmarł Marek Kopyt (ul. Wzg. Wod.), pog. w czwartek o godz. 11.00. W intencji zmarłych – Wieczny odpoczynek…

***

 • Przypominamy, że została zniesiona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych.
 • Warunki listopadowego odpustu. Aby odpust był zupełny oprócz nawiedzenia cmentarza i modlitwy za zmarłych trzeba także spełnić zwykłe warunki otrzymania odpustu: być w stanie łaski uświęcającej; wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego; przyjąć Komunię Świętą; pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo). Odpust zupełny można zdobyć raz dziennie.
 • W roku 2021, podobnie jak w 2020, zgodnie z Dekretem Penitencjarii Apostolskiej:

Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu), albo jeśli podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też jeśli wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.”

 • Zgodnie z nowym podziałem obowiązków między Parafiami opiekę duszpasterską nad szpitalem przejmuje odtąd parafia św. Stanisława, natomiast parafia św. Wawrzyńca nadal będzie obsługiwać DPS. Wezwania do chorych w szpitalu należy zgłaszać pod nr.  tel. 603 818 205.
 • Przed kilkoma miesiącami rozprowadzaliśmy domowe kropielniczki. Zachęcamy do pobierania wody święconej, która znajduje się w pojemniku przy chrzcielnicy.
 • Przypominamy ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem znajduje się dezynfektor (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki i zachować obowiązujące odległości,
 3. do Komunii Świętej podchodzą od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę, od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na ręce. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.