Parafia pw. św. Wawrzyńca
Nakło nad Notecią

Ogłoszenia parafialne na V Niedzielę Wielkiego Postu 03.04.2022r.

Sobota, 02 Kwiecień 2022 r.

Ogłoszenia parafialne na V Niedzielę Wielkiego Postu 03.04.2022r.


 • Dziś 5. Niedziela Wielkiego Postu. Jeszcze i tym razem nie będzie wyznaczonego dnia spowiedzi. Od tego tygodnia będziemy spowiadać codziennie pół godziny przed każdą Mszą Świętą. Prosimy o skorzystanie z tej okazji, nie odkładajmy tego na ostatnie chwile. Ostatnia możliwość spowiedzi będzie w niedzielę palmową oraz w wielki poniedziałek i wtorek od godz. 17.00.
 • Dziś w Olszewce na Mszy Świętej o godz. 9.30 rozpoczęcie rekolekcji dla uczniów SP, natomiast w farze o godz. 16.00 rozpoczną się rekolekcje dla młodzieży szkół średnich. W związku z tym w tym tygodniu zapraszamy młodzież do spowiedzi – spowiadać będziemy zawsze pół godziny przed Mszą Świętą – a w piątek na Mszę Świętą o godz. 18.00 połączonej z drogą krzyżową.
 • Katolickie Przedszkole zaprasza do udziału w konkursie Palma wielkanocna, skierowany do Dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci przedszkolnych oraz dzieci z klas I-III oraz do ich Rodziców. Długość do 1,5 m, technika dowolna. Termin i miejsce: dostarczyć należy do soboty 9 kwietnia do godz. 9.00 do fary. Rozstrzygnięcie konkursu za tydzień podczas Mszy Świętej o godz. 12.00.
 • Za tydzień w niedzielę będzie można nabyć palmę wspierając fundację Salus Homini opiekującą się osobami onkologicznie chorymi, niepełnosprawnymi i osieroconymi dziećmi.
 • Msza Święta o deszcz w poniedziałek o godz. 18.00, we wtorek o godz. 8.00. Zapraszamy zwłaszcza rolników i działkowców.
 • W środę, I. środę m-ca, polecamy się św. Józefowi. Na Mszy Świętej porannej wspólna modlitwa AŻR, wieczorem Msza Święta zbiorowa za żywych za wstawiennictwem św. Józefa i Pani Nakielskiej. Środowa katecheza dla dorosłych (wieczorem) będzie poświęcona słowom: Wybaw nas, Panie, od wszelkiego zamętu.
 • W I. czwartek m-ca o godz. 17.15 różaniec SWP, po nim spotkanie. Tego dnia kancelaria parafialna będzie nieczynna.
 • W piątek, 8 kwietnia, nasz diecezjalny dyżur całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Wystawienie po Mszy Świętej porannej zakończone apelem jasnogórskim.
 • Przyszła niedziela to 10. dzień m-ca, po sumie litania do św. Wawrzyńca. Polecać będziemy Wszystkich rozmaicie wspierających prowadzone remonty.
 • Do chorych kapłani udadzą się w Wielki Piątek. Przy tej okazji należy zadbać o chorych, którzy choć nie mogą przyjść do kościoła, winni jednak zadośćczynić przykazaniu dorocznej spowiedzi i wielkanocnej Komunii Świętej.
 • Wspólnotowy różaniec w intencji Ukrainy w poniedziałki, wtorki i piątki o godz. 17.00. Na wsparcie Ukraińców zebraliśmy w tym tygodniu ze skarbony przy św. Antonim i piątkowej wieczornej składki 890 zł, także dary materialne. Bóg zapłać! Z darów na dziś najbardziej potrzeba długoterminowych produktów spożywczych (kasza, makarony, słoiki, puszki; można je składać przy okazji Mszy Świętych przy ołtarzu św. Antoniego).
 • Osoby, które chciałyby dołączyć do troszczących się o przykościelne tereny, prosimy o kontakt z księdzem proboszczem.
 • Dziś po Mszach będzie można wesprzeć leczenie małej Emilki zmagającej się z ciężką chorobą, kupując przygotowane ciasto.
 • W zakrystii można jeszcze nabyć wielkanocne paschaliki.
 • Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze m.in. o grekokatolikach, o tym, co myślą Rosjanie o wojnie czy o dbałości o psychiczną odporność.
 • Do stanu małżeńskiego przygotowują się:
 1. Kamil Jankowski (par. pw. MB Bolesnej w Paterku) wraz z Nikolą Brzóścikowską (par. nasza), zap. I.

Kto znałby przeszkody dotyczące zawarcia tego małżeństwa, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska…

 • W minionym tygodniu naszą parafialną rodzinę opuścili Jan Sachadym (os. Kaz. Wlk.) oraz Teresa Kauc (os. Krzywoustego), która przez wiele lat posługiwała w kościele św. Stanisława. Właśnie z tego względu Msza Święta pogrzebowa w kościele św. Stanisława we wtorek o godz. 11.00.

***

 • Biuro parafialne funkcjonuje w trybie zwykłym.
 • Przypominamy, że została zniesiona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych.
 • Zgodnie z nowym podziałem obowiązków między Parafiami opiekę duszpasterską nad szpitalem przejmuje odtąd parafia św. Stanisława, natomiast parafia św. Wawrzyńca nadal będzie obsługiwać DPS. Wezwania do chorych w szpitalu należy zgłaszać pod nr.  tel. 603 818 205.
 • Przed kilkoma miesiącami rozprowadzaliśmy domowe kropielniczki. Zachęcamy do pobierania wody święconej, która znajduje się w pojemniku przy chrzcielnicy.
 • Przypominamy ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem znajduje się dezynfektor (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki i zachować obowiązujące odległości,
 3. do Komunii Świętej podchodzą od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę, od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na ręce. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i Uroczystości:

Sobota:

18.00

 

Niedziela:

8.00

9.30 (w Olszewce)

10.00 (Suma)

12.00 (z udziałem dzieci)

13.00 (w kaplicy w DPS)

18.00

 

Dni powszednie:

8.00, 17.30 i 18.00.

 

W sobotę:

8.00, 18.00.

 

W czasie wakacji:

w tygodniu: 8.00, 18.00.

w niedzielę: 7.30, 9.30 (Olszewka),

10.00, 12.00, 13.00 (DPS), 19.00

 

Święta zniesione:

8.00, 10.00, 18.00.

 

I piątek miesiąca:

dodatkowo o 7.00

Spowiedź

20 min przed każdą Mszą św.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Czwartek

15.00-17.25

 

Niedziela

17.30 - 17.55

 

I piątek miesiąca

17.00-17.55

18.30-20.00