Parafia pw. św. Wawrzyńca
Nakło nad Notecią

Ogłoszenia parafialne na 20 Niedzielę Zwykłą 14.08.2022r.

Sobota, 13 Sierpień 2022 r.

Ogłoszenia parafialne na 20 Niedzielę Zwykłą 14.08.2022r.


 • Dziś 20. Niedziela Zwykła. Rozpoczynamy triduum obchodów związanych ze wspomnieniem św. Rocha (wtorek), jednego z orędowników w czasach zarazy. Nie przestajemy przyzywać pomocy św. Rocha, jednak ze względu na długotrwałość stanu epidemicznego, wraca On do bocznej nawy. Na początku pandemii wyeksponowaliśmy jego figurę, wymienialiśmy Jego imię w kanonie Mszy Świętej i paliliśmy Jemu błagalną świecę. Kontynuujmy tę modlitwę w zaciszu bocznej nawy. Okolicznościowe kazania w niedzielę, poniedziałek – poza sumą – oraz we wtorek. We wtorek Msze Święte o godz. 8.00 i 17.00!!! Po wieczornej Eucharystii udamy się do miejsc, z których na początku pandemii Najświętszym Sakramentem błogosławiliśmy parafię. Tam odbędą się krótkie modlitwy dziękczynno-błagalne w obecności figury Świętego. W Nakle zgromadzimy się po zakończonej Mszy Świętej o godz. 18.15 na zbiegu ścieżek w parku przy szpitalnym parkingu; na Bielawach ok. godz. 18.45 naprzeciw Rancha Amadeusza, w Lubaszczu ok. godz. 19.15 naprzeciw szkoły, w Olszewce ok. 19.45 w kościele, gdzie nastąpi zakończenie nabożeństwa. Zapraszamy mieszkańców poszczególnych miejscowości do wspólnej modlitwy dziękczynnej i błagalnej, by Bóg zachował nas od powietrza, głodu, ognia i wojny. Tak modlimy się także po każdej sumie. Można zaopatrzyć się w modlitewnik św. Rocha – sugerowana ofiara 10 zł. Modlitewnik prosimy przynieść na wskazane nabożeństwa.
 • Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przebieg uroczystości patronalnych Bóg zapłać!
 • Przypominamy, że obowiązuje wakacyjny porządek Mszy Świętych. Kancelaria parafialna również wg trybu wakacyjnego (wtorek 9.00-10.00 tylko w sprawach intencji, środa 19.00-20.00 i czwartek 9.00-10.00 we wszystkich sprawach). Jest to też wypisane w kalendarzu parafialnym.
 • W poniedziałek Uroczystość Wniebowzięcia NMP, także Święto Wojska Polskiego, a w Nakle nadto 60. Rocznica powstania Koła Żołnierzy Rezerwy. Uroczysta Msza Święta z udziałem Wojska oraz Władz rządowych i samorządowych o godz. 10.00, po niej złożenie wiązanek i wkopanie dębu katyńskiego poświęconego kpt. Jankowskiemu oraz przejście na rynek miasta. Kazanie wygłosi syn zamordowanego, były proboszcz w Dębowie, ks. Mariusz Jankowski.
 • Wtorek, to także 3. wtorek m-ca, będziemy modlić się o wstawiennictwo Aniołów.
 • Wspólnotowy różaniec w intencji Ukrainy w poniedziałek i piątek o godz. 17.30, we wtorek przy okazji nawiedzenia każdej miejscowości po dziesiątce różańca.
 • Pielgrzymka do Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni odbędzie się 10. września, rodzinna pielgrzymka do Matki Bożej Siewnej w Olszewce 4. września.
 • Bóg zapłać za ofiary składane na tacę, osobiście czy wpłacane na konto. Na wieży pracownicy dokonują montażu krążyn oraz stopniowego odeskowywania. Oczyszczona została także pierwsza z waz, która zostanie teraz poddana częściowej rekonstrukcji. Trwają prace przy oczyszczaniu głównych drzwi do kościoła. Panie, które mogłyby poświęcić kilka godzin przy tej pracy, prosimy o kontakt z księdzem proboszczem.
 • Zachęcamy do nabycia Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze m.in. o wniebowzięciu jako hymnie na cześć ciała czy życiu razem z osobą uzależnioną.
 • Do stanu małżeńskiego przygotowują się:
 1. Karol Murawski (par. nasza) wraz z Aleksandrą Duda (par. św. Marcina w Starej Wiśniewce), zap. II
 2. Kamil Heck (par. nasza) wraz z Wiktorią Fatymą (zam. przy ul. Poznańskiej w Inowrocławiu), zap. II
 3. Norbert Ptaszyński (os. Łokietka) oraz Julia Żukowska (par. Wniebowzięcia NMP w Sławnie), zap. I

Kto znałby przeszkody dotyczące zawarcia tego małżeństwa, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska…

 • W ostatnim tygodniu naszą parafialną rodzinę opuściła: Helena Lepak (ul. Dąbrowskiego). W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

***

 • Biuro parafialne funkcjonuje w trybie zwykłym.
 • Przypominamy, że została zniesiona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych.
 • Zgodnie z nowym podziałem obowiązków między Parafiami opiekę duszpasterską nad szpitalem przejmuje odtąd parafia św. Stanisława, natomiast parafia św. Wawrzyńca nadal będzie obsługiwać DPS. Wezwania do chorych w szpitalu należy zgłaszać pod nr.  tel. 603 818 205.
 • Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii. Zapraszamy na: Magisterskie Zaoczne Studia Teologiczne - specjalność katechetyka, 2-letnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne oraz Roczne Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej. Rekrutacja do 14 września, rozmowy rekrutacyjne 16 września. Bliższe informacje zamieszczono na plakacie oraz na stronie internetowej bydgoskateologia.pl.
 • Przed kilkoma miesiącami rozprowadzaliśmy domowe kropielniczki. Zachęcamy do pobierania wody święconej, która znajduje się w pojemniku przy chrzcielnicy.
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele i Uroczystości:

Sobota:

18.00

 

Niedziela:

8.00

9.30 (w Olszewce)

10.00 (Suma)

12.00 (z udziałem dzieci)

14.00 (w kaplicy w DPS)

18.00

 

Dni powszednie:

8.00, 17.30 i 18.00.

 

W sobotę:

8.00, 18.00.

 

W czasie wakacji:

w tygodniu: 8.00, 18.00.

w niedzielę: 7.30, 9.30 (Olszewka),

10.00, 12.00, 14.00 (DPS), 19.00

 

Święta zniesione:

8.00, 10.00, 18.00.

 

I piątek miesiąca:

dodatkowo o 7.00

Spowiedź

20 min przed każdą Mszą św.