• Dziś Uroczystość Trójcy Świętej, w której czcimy naszego Boga i próbujemy pojąć coś z Tego, Który jest nieuchwytny zmysłowo i trudny do ujęcia ludzkim ograniczonym umysłem. Jak uczy nas pieśń: Co dla zmysłów niepojęte, niech dopełni wiara w nas.
 • 7 czerwca kończy się okres wypełnienia obowiązku spowiedzi i wielkanocnej Komunii Świętej. Spowiedź 20 min. przed każdą Mszą Świętą. Spowiadamy w konfesjonałach, które można dezynfekować. Na zewnątrz kościoła spowiadać będziemy na życzenie po Mszach Świętych.
 • Przypominamy, że Bp Jan Tyrawa, odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 • Przypominamy:
 1. zbiór informacji o funkcjonowaniu naszej parafii zawarty jest w gablocie (kruchta) oraz na głównej stronie parafii w plikach: Pandemia – kancelaria parafialne, Pandemia – uwagi sanitarne, Pandemia – poradnik duchowy. Niektóre poniżej (cz. II), też w gablocie.
 2. sprawy kancelaryjne, do odwołania, będą załatwiane wg wskazań (dni i godzin) znajdujących się w gablocie (kruchta) oraz na głównej stronie parafii w pliku Pandemia – kancelaria parafialna (generalnie telefonicznie lub po Mszach Świętych). Tel.  052  385-26-20.
 3. informacje o sprawowaniu sakramentów wg wcześniejszych ustaleń (poniżej, cz. II).
 • Nie tylko prosimy, wręcz błagamy, by zapoznawać się z bieżącymi ogłoszeniami i wskazanymi załącznikami!!!
 • Trwamy w miesiącu czerwcu, stąd zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach ku czci NSPJ, któremu przed rokiem zawierzyliśmy naszą parafię (nabożeństwa po wieczornych Mszach Świętych.
 • Od soboty 6 czerwca zostały wznowione Msze Święte w odnowionej kaplicy szpitalnej w liczbie do 14 osób. Obowiązują: dystans, maseczki oraz dezynfekcja rąk i butów. Nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu i DPS. W przypadkach tego wymagających prosimy wzywać kapelanów.
 • W czwartek uroczystość Bożego Ciała, z którą, ze względu na jej rangę, związany jest obowiązek uczestnictwa we Mszach Świętych. Udział w procesji nie zastępuje tego obowiązku. W tym roku uroczystości odbędą się na terenie przykościelnym, zwanym tutaj Bożą Rolą. Ołtarze będą usytuowane wzdłuż zmodernizowanej alei. W procesji pójdą sztandary i służba liturgiczna, wiernych natomiast prosimy o rozejście po całym terenie, by stojąc w wymaganych odległościach, uczestniczyli w procesji. Tego dnia Msze Święte wg porządku niedzielnego.
 • Sobota to 13. dzień miesiąca – nabożeństwo fatimskie, w formie podobnej do procesji Bożego Ciała, po wieczornej Mszy Świętej. To także wspomnienie św. Antoniego z Padwy. Planowaliśmy rekolekcje przed św. Antonim… Ufamy, że w przyszłym roku je przeżyjemy. Poranna Msza Święta przy ołtarzu św. Antoniego. W modlitwie pamiętajmy o s. Barbarze – Antonince.
 • Sakrament bierzmowania, który miał się odbyć 22 czerwca, w związku z pandemią zostaje przeniesiony na termin, który zostanie podany po uzgodnieniu z Księdzem Biskupem. Młodzież, która przygotowywała się do tego sakramentu, wznowi przygotowania od września.
 • Grupa Srebrna Pieszej Pielgrzymki z Nakła na Jasną Górę zaprasza na pielgrzymowanie w dniach 21-31 lipca. W tym roku pielgrzymka ma dwie odsłony: duchowy i sztafetowy. Na pielgrzymkę duchową można się zapisywać przez stronę internetową pielgrzymki diecezjalnej. Pielgrzymka sztafetowa idzie w następującej formie: każdego dnia do przewodnika grupy dojeżdża 5 osób, a po zakończeniu dnia dane 5 osób wyjeżdża, i kolejnego dnia przyjeżdża inna grupa osób. Zapisy i więcej informacji u ks. Igora.

Na stolikach pod chórem wyłożone są koperty, w których znajdują się kartki do napisania intencji, które pielgrzymi, zaniosą na Jasną Górę. Ofiary składane przy tej okazji pomogą w zorganizowaniu pielgrzymki. Intencje i ofiary można składać do skrzynki znajdującej się obok filaru. Za wszystkich ludzi dobrej woli zostanie odprawiona Msza Święta.

 • Dziś nie odsłaniamy obrazu Pani Nakielskiej, by można zobaczyć odnowiony obraz św. Tereski od Dzieciątka Jezus.
 • Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej fary za kolejne ofiary. Jak informowaliśmy ostatnio, dzięki tej życzliwości, mimo pandemii, możemy kontynuować rozmaite prace. Zainwestowaliśmy m.in. w nowy zestaw mikrofonów bezprzewodowych oraz w przygotowanie ołtarzy, pokrowców, stojaków, flag, które, ufamy, przez lata będą służyć usprawniając i upiększając sprawowaną liturgię. Przy tej okazji na ręce Pani dyr. Marzeny Guzowskiej dziękuję pracownikom Przedszkola Katolickiego za zaangażowanie w ich powstawaniu. Także wielu Parafianom, dzięki których rozmaitej pomocy, zmieniliśmy wiele, a w najbliższym czasie jeszcze upiększymy teren Bożej Roli – Bóg zapłać.
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. Temat bieżącego numeru to Parafia jako wielka sieć kontaktów; nadto o Bożym Ciele, o playboyu, który stał się świętym, o ryzyku powrotu futbolu, a w dodatku diecezjalnym o święceniach i wyświęconym kapłanie.
 • Pamiętajmy o noszeniu maseczek czy zachowaniu obowiązującego dystansu.
 • W minionym tygodniu do wieczności przeszli Władysław Prętki (ul. Kilińskiego), Krystyna Wargulec (ul. Armii Krajowej), Małgorzata Borowicka (ul. Kościelnej), Henryk Domalewski (Rynek). W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 • Porządek niedzielnych Mszy Świętych do dnia 28 czerwca br.: 8.00, 9.30 (Olszewka), 10.00, 12.00, 13.00, 17.00, 18.00.
 • Przypominamy najnowsze ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki,
 3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
 4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu szeregach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę (Hostię należy spożyć przed kapłanem, ręce winny być zdezynfekowane), od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust,
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Zgodnie z ostatnią dyrektywą Kurii Diecezjalnej, dopóki dzieci i młodzież nie będą uczęszczać do szkoły, dopóty nie przewiduje się bierzmowań i I. Komunii Świętych. W związku z tym, w odniesieniu do bierzmowania i jego czerwcowego terminu, czekamy na dalszy rozwój sytuacji; w odniesieniu do  I. Komunii Świętej – zostaje przesunięta na 27 września na godz. 12.00. Przypominamy także rodzicom, że istnieje możliwość rodzinnej I. Komunii Świętej, bądź w niedzielę, bądź w dzień powszedni, po uzgodnieniu terminu z parafią. W razie pytań prosimy o kontakt z ks. Dominikiem: 503 116 876.
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.
 • Sakrament chrztu świętego ze względu na wyjątkową sytuację, do odwołania, będzie udzielany po indywidualnym telefonicznym uzgodnieniu (środa godz. 19.00-20.00). W tych samych godzinach prosimy także kontaktować się telefonicznie w sprawach związanych z sakramentem małżeństwa.