• Dziś 11 Niedziela w okresie zwykłym roku liturgicznego. Trwamy w oktawie Bożego Ciała. Po Mszach Świętych wieczornych procesja eucharystyczna wraz z nabożeństwem do NSPJ.
 • W czwartek zakończenie oktawy z procesją do czterech ołtarzy. To dzień pracy, kto nie może, niech weźmie udział choćby w samej procesji, która odbędzie się w formie poprzednio zapowiadanej ok. godz. 18.45. Prośmy Pana o sprzyjającą pogodę. Za mało Go prosimy, nie mówiąc już o dziękowaniu….
 • W piątek Uroczystość NSPJ wraz z odnowieniem poświęcenia Jemu naszej parafii. Tegoroczna oktawa to swoiste przygotowanie do tego aktu, którego dokonaliśmy w zeszłym roku po wcześniejszych rekolekcjach. Uczyniło to także wielu z nas, poświęcając Jemu siebie czy swoje rodziny. Przeżyjmy dobrze ten czas! Tego dnia przypada też odpust w kaplicy szpitalnej. O godz. 12.00 Dziekan Dekanatu Nakielskiego ks. Krzystof Wiśniewski będzie przwodniczył uroczystej Mszy św. ku czci Serca Pana Jezusa połączonej z poświęceniem wyremontowanej kaplicy. Przy tej okazji na ręce kapelana szpitala - ks. Dominika składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy zaangażowali się w ten remont. Bóg zapłać!
 • W sobotę nabożeństwo i wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi, do którego kultu przyczyniły się szczególnie objawienia fatimskie. W ten dzień polecajmu Bogu szczególnie tych, którzy zagubili drogę do Boga i Kościoła.
 • W środę po Mszy Świętej porannej spotkanie Zelatorek AŻR. Obecność obowiązkowa!
 • Sprawy kancelaryjne, do odwołania, będą załatwiane wg wskazań (dni i godzin) znajdujących się w gablocie (kruchta) oraz na głównej stronie parafii w pliku Pandemia – kancelaria parafialna (generalnie telefonicznie lub po Mszach Świętych). Tel.  052  385-26-20. Informacje o sprawowaniu sakramentów wg wcześniejszych ustaleń (poniżej, cz. II).
 • Grupa Srebrna Pieszej Pielgrzymki z Nakła na Jasną Górę zaprasza na pielgrzymowanie w dniach 21-31 lipca. W tym roku pielgrzymka ma dwie odsłony: duchowy i sztafetowy. Więcej informacji poniżej (cz. II) i u ks. Igora. Na stolikach pod chórem wyłożone są koperty, w których znajdują się kartki do napisania intencji, które pielgrzymi, zaniosą na Jasną Górę. Ofiary składane przy tej okazji pomogą w zorganizowaniu pielgrzymki. Intencje i ofiary można składać do skrzynki znajdującej się obok filaru. Za wszystkich ludzi dobrej woli zostanie odprawiona Msza Święta.
 • Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej fary za kolejne ofiary. Za tydzień niedziela remontowa. Przy tej okazji dziękujemy wielu Parafianom za różnorakie zaangażowanie i wsparcie przygotowania uroczystości Bożego Ciała. Cieszy nas, że coraz więcej osób traktuje parafię jako także „swoje” i pracą, pieniądzem, umiejętnościami, modlitwą wspiera jej rozwój. Bóg zapłać!
 • Pamiętajmy o noszeniu maseczek czy zachowaniu obowiązującego dystansu. Jest to ważne dla wielu przychodzących na liturgię. Osoby, które nie mogą ich nosić prosimy o siadanie w miejscach oddalenia od innych.
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. Temat bieżącego numeru: Jak ocalić wiarę w kulturze laickiej. Nadto – ważne dla nas – o ks. McGivneyu – założycielu Rycerzy Kolumba, o hiszpance i świętowaniu niepodległości w 1918 r., o prezydencie Trampie i Janie Pawle II, o antyrasistowskich protestach w Ameryce, o problemach ludzi z rzadkimi chorobami, a w dodatku diecezjalnym o roli przygotowania do I. Komunii Świętej w czasie epidemii.
 • W minionym tygodniu do wieczności przeszedł Bronisław Pałkowski (ul. Kilińskiego), pogrzeb w środę o godz. 12.00. W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 • Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 • Porządek niedzielnych Mszy Świętych do dnia 28 czerwca br.: 8.00, 9.30 (Olszewka), 10.00, 12.00, 13.00, 17.00, 18.00.
 • Nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu i DPS. W przypadkach tego wymagających prosimy wzywać kapelanów.
 • Piesza Pielgrzymka z Nakła na Jasną Górę: na pielgrzymkę duchową można się zapisywać przez stronę internetową pielgrzymki diecezjalnej; pielgrzymka sztafetowa idzie w następującej formie: każdego dnia do przewodnika grupy dojeżdża 5 osób, a po zakończeniu dnia dane 5 osób wyjeżdża, i kolejnego dnia przyjeżdża inna grupa osób. Zapisy i więcej informacji u ks. Igora.
 • Przypominamy najnowsze ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki,
 3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
 4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu szeregach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę (Hostię należy spożyć przed kapłanem, ręce winny być zdezynfekowane), od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Zgodnie z ostatnią dyrektywą Kurii Diecezjalnej, dopóki dzieci i młodzież nie będą uczęszczać do szkoły, dopóty nie przewiduje się bierzmowań i I. Komunii Świętych. Sakrament bierzmowania, który miał się odbyć 22 czerwca, w związku z pandemią zostaje przeniesiony na termin, który zostanie podany po uzgodnieniu z Księdzem Biskupem. Młodzież, która przygotowywała się do tego sakramentu, wznowi przygotowania od września.  I. Komunia Święta zostaje przesunięta na 27 września na godz. 12.00. Przypominamy także rodzicom, że istnieje możliwość rodzinnej I. Komunii Świętej, bądź w niedzielę, bądź w dzień powszedni, po uzgodnieniu terminu z parafią. W razie pytań prosimy o kontakt z ks. Dominikiem: 503 116 876.
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.
 • Sakrament chrztu świętego ze względu na wyjątkową sytuację, do odwołania, będzie udzielany po indywidualnym telefonicznym uzgodnieniu (środa godz. 19.00-20.00). W tych samych godzinach prosimy także kontaktować się telefonicznie w sprawach związanych z sakramentem małżeństwa.