1. Dziś 14. niedziela w okresie zwykłym roku liturgicznego. Trwają wakacje, nie zapominajmy o modlitwie, zwłaszcza o uczestnictwie w niedzielnej Eucharystii.

   
 2. Od początku lipca obowiązuje wakacyjny układ Mszy Świętych: w dni powszednie (8.00 i 18.00), w niedziele (7.30, 10.00, 100, 19.00).

 

 1. Sprawy kancelaryjne załatwiane są także wg wakacyjnego układu: wtorek i czwartek (9.00-10.00), środa (19.00-20.00), przy czym we wtorki są załatwiane tylko sprawy intencji mszalnych, w środy i czwartki wszystkie sprawy (związane z sakramentem małżeństwa tylko w środy!). Do kancelarii prosimy wchodzić pojedynczo i w maseczkach. Nadal umożliwia się załatwianie spraw telefonicznie, jednak we wskazanych wyżej godzinach funkcjonowania kancelarii.

 

 1. Nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu. W przypadkach tego wymagających prosimy wzywać kapelana.

 

 1. Grupa Srebrna zbiera dziś datki na organizację pielgrzymki. Na 20.00 pielgrzymi zapraszają do fary na wieczór uwielbienia.

 

 1. W piątek 10. dzień miesiąca – modlimy się za przyczyną św. Wawrzyńca, pamiętając zwłaszcza o Tych, którzy rozmaicie wspierają naszą parafię.

 

 1. W przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godz. 12.00 wręczymy świadectwa chrztu Dzieci, które przyjęły ten sakrament po 12. stycznia do końca czerwca br. włącznie.

 

 1. Za tydzień będziemy także gościć diecezjalnego duszpasterza niewidomych i niedowidzących – ks. Piotra Buczkowskiego. W czasie kazań przybliży nam postać i działalność związanego z Nakłem ks. kan. Benona Kaczmarka. Przy tej okazji będzie można nabyć książkę poświęconą temu zasłużonemu kapłanowi.

 

 1. Pielgrzymi przypominają o kartkach do napisania intencji, które zaniosą na Jasną Górę. Intencje i ofiary można składać do skrzynki znajdującej się obok filaru. Ks. Igor może przyjąć intencje na zbiorowe Msze Święte w Licheniu i na Jasnej Górze.

 

 1. Męskie Oblężenie Jasne Góry odbędzie się w tym roku w formie skróconej 26 września, a poprzedzone będzie 6. dniowym przygotowaniem w parafiach za pośrednictwem internetowego przekazu. Zamierzamy się włączyć w tę inicjatywę, a Panów już teraz prosimy o przemyślenie tej propozycji i zaangażowanie.

 

 1. Dziękujmy Parafianom i Sympatykom naszej fary za złożone ofiary, także dwóm Rodzinom. W minionym tygodniu mieliśmy kolejną wizytę specjalistów od remontowania wież, w tym zaś spodziewamy się Pani architekt zajmującej się plebanią. Trwają też prace geodezyjne i projektanckie związane z cmentarzem.

 

 1. W gablocie zamieściliśmy szczegółowe informacje na temat osoby, której pomogliśmy naszymi ofiarami z różańca: to Nosra, Syryjka, 74. letnia kobieta, wdowa, nie mająca środków do życia. Uciekając przed walkami ze swego miasta, zostawiła tam cały swój dobytek i dom.

 

 1. Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. Temat bieżącego numeru: Udany urlop – z kim i dla kogo? Także o braku kapłanów, o wpływie świeckich na kształt Kościoła, o najmłodszej kandydatce na ołtarze (8 lat) i świetny artykuł Zbytnie troski zmarłego ks. Krzysztofa Grzywocza.

 

 1. Pamiętajmy o noszeniu maseczek czy zachowaniu obowiązującego dystansu. Nie lekceważmy wciąż istniejącego zagrożenia!

 

 1. Do stanu małżeńskiego przygotowują się:
  1. Patryk Paweł Niemczewski (par. nasza) wraz z Joanną Lewandowską (par. NMP Wspomożycielki Wiernych w Aleksandrowie Kujawskim), zap. II
  2. Michał Cywiński (par. św. Antoniego w Bydgoszczy) wraz z Weroniką Duda (par. nasza), zap. II
  3. Wojciech, Stanisław Kaźmierczak (par. Samsieczno) wraz z Partycją Jurkiewicz (par. nasza),

 

Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.

 

 1. W minionym tygodniu do wieczności przeszli: Bernard Wieczorkiewicz (ul. Młyńska), Edward Gniatczyk (ul. Dąbrowskiego) oraz Irena Wymysło (ul. Dąbrowskiego). W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

 

٭٭٭

 

 1. Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 2. Wyższe Seminarium Duchowne DB ogłasza rekrutację dla kandydatów do kapłaństwa. Szczegóły na stronie seminarium pod podanym odnośnikiem:

www.facebook.com/WSDDB/photos/a.259187740860584/2867346406711358/?type=3&theaterZa%C5%82%C4%85czam.

 1. Rozpoczęła się także rekrutacja do Zespołu Szkół Katolickich w Bydgoszczy. Więcej informacji na stronie internetowej: www.katolik.bydgoszcz.pl.
 2. Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii we wszystkich typach szkół. Zapraszamy chętne osoby na:
  1. Magisterskie Zaoczne Studia Teologiczne - specjalność katechetyka,
  2. 2- letnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne,
  3. Roczne Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej.

Rekrutacja na studia zaoczne trwa do 16 września, a rozmowy rekrutacyjne odbędą się 17 i 18 września. Bliższe informacje w gablocie parafialnej oraz na stronie internetowej www.bydgoskateologia.pl

 1. Piesza Pielgrzymka z Nakła na Jasną Górę. W tym roku ma dwie odsłony: duchowy i sztafetowy. Na pielgrzymkę duchową można się zapisywać przez stronę internetową pielgrzymki diecezjalnej; pielgrzymka sztafetowa idzie w następującej formie: każdego dnia do przewodnika grupy dojeżdża 5 osób, a po zakończeniu dnia dane 5 osób wyjeżdża, i kolejnego dnia przyjeżdża inna grupa osób. Zapisy i więcej informacji u ks. Igora.
 2. Przypominamy najnowsze ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
  1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
  2. należy mieć założone maseczki,
  3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
  4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu szeregach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę (Hostię należy spożyć przed kapłanem, ręce winny być zdezynfekowane), od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust,
 3. Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 4. Zgodnie z ostatnią dyrektywą Kurii Diecezjalnej, dopóki dzieci i młodzież nie będą uczęszczać do szkoły, dopóty nie przewiduje się bierzmowań i I. Komunii Świętych. Sakrament bierzmowania, który miał się odbyć 22 czerwca, w związku z pandemią zostaje przeniesiony na termin, który zostanie podany po uzgodnieniu z Księdzem Biskupem. Młodzież, która przygotowywała się do tego sakramentu, wznowi przygotowania od września. I. Komunia Święta zostaje przesunięta na 27 września na godz. 12.00. Przypominamy także rodzicom, że istnieje możliwość rodzinnej I. Komunii Świętej, bądź w niedzielę, bądź w dzień powszedni, po uzgodnieniu terminu z parafią. W razie pytań prosimy o kontakt z ks. Dominikiem: 503 116 876.
 5. Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.