1. Dziś 16. niedziela w okresie zwykłym roku liturgicznego. Trwają wakacje, nie zapominajmy zwłaszcza o uczestnictwie w niedzielnej Eucharystii.

 

 1. Od początku lipca obowiązuje wakacyjny układ Mszy Świętych: w dni powszednie (8.00 i 18.00), w niedziele (7.30, 10.00, 12.00, 19.00).

 

 1. Sprawy kancelaryjne załatwiane są także wg wakacyjnego układu: wtorek i czwartek (9.00-10.00), środa (19.00-20.00), przy czym we wtorki są załatwiane tylko sprawy intencji mszalnych, w środy i czwartki wszystkie sprawy (związane z sakramentem małżeństwa tylko w środy!). Do kancelarii prosimy wchodzić pojedynczo i w maseczkach. Nadal umożliwia się załatwianie spraw telefonicznie, jednak we wskazanych wyżej godzinach funkcjonowania kancelarii.

 

 1. Pielgrzymi przypominają o intencjach, które zaniosą na Jasną Górę, a ks. Igor o intencjach na zbiorowe Msze Święte w Licheniu i na Jasnej Górze. Intencje można składać do poniedziałku wieczora.

 

 1. Grupa Srebrna zaprasza w poniedziałek na dzień skupienia przed pielgrzymką, który rozpocznie się o 16.00. W programie: konferencja, adoracja, koronka, spowiedź, Msza Święta o 18.00 i o 20.45 apel przy grocie Matki Bożej. Zapraszamy.

 

 1. Na czas trwania pielgrzymki, czyli od 21 do 31 lipca, zapraszamy na Msze Święte o godz. 18.00, w czasie których będziemy modlić się za pielgrzymów, a po Mszy apel przy grocie Matki Bożej.

 

 1. W czwartek, w 23. dzień miesiąca, modlitwa Towarzystwa św. Wojciecha.

 

 1. W tym tygodniu wspominamy: w środę św. Marię Magdalenę, w piątek św. Krystynę i Kingę, w sobotę św. Jakuba i Krzysztofa – patrona kierowców. Błogosławieństwo pojazdów, jak zwykle przy zakrystii, po Mszach Świętych o godz. 8.00 i 18.00, także w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godz. 12.00. Można nabyć breloczki z wizerunkiem Świętego.

 

 1. Parafia św. Stanisława organizuje pielgrzymkę do Lichenia. Wyjazd w sobotę (25 lipca) o godz. 7.00. Koszt 40 zł.

 

 1. Dziś tzw. niedziela remontowa. Parafianom i Sympatykom naszej fary dziękujemy za złożone ofiary.

 

 1. Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. Temat bieżącego numeru: Kierunek Jasna Góra. Także o towarzyszeniu osobom o skłonnościach homoseksualnych, o kobietach w świecie nauki i w Kościele, o Marii Goretti – patronce zranionych i ważny artykuł dotyczący nie uznanych przez Kościół objawień w Trevignano oraz apostazji animatora Domów Modlitwy św. Charbela – ks. Jarosława Cieleckiego. W dodatku diecezjalnym o naprotechnologii, o świątyni w Ślesinie i Oczy Mamy – z życia niewidomych ks. Piotra.

 

 1. W gablocie wywieszono Komunikat Komisji Nauki Wiary KEP w sprawie kultu św. Charbela.

 

 1. Pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa podczas nabożeństw, o dezynfekcji rąk czy zachowywaniu bezpiecznego dystansu.

 

 1. Do stanu małżeńskiego przygotowują się:
  1. Mariusz Wiese (par. pw. św. Mikołaja w Mroczy) wraz z Joanną Katarzyną Kaczyńską (par. nasza), zap. II
  2. Tomasz Robert Zagrajczuk (par. nasza) wraz z Angeliką Grażyną Krupa (par. nasza), zap. II
  3. Artur Szymkus (par. pw. Świętej Trójcy w Słaboszewie) wraz z Jagodą Marią Kaluska (par. nasza), zap. I

 

Kto wiedziałby o przeszkodach w zwarciu tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji narzeczonych: Matko Boża, Pani Nakielska – módl się za nimi.

 

 1. W minionym tygodniu do wieczności przeszli: Marian Kujawka oraz Irena Czeszewska (ul. Gimnazjalna). W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

 

٭٭٭

 

 1. Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 2. Nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu. W przypadkach tego wymagających prosimy wzywać kapelana.
 3. Wyższe Seminarium Duchowne DB ogłasza rekrutację dla kandydatów do kapłaństwa. Szczegóły na stronie seminarium pod podanym odnośnikiem:

www.facebook.com/WSDDB/photos/a.259187740860584/2867346406711358/?type=3&theaterZa%C5%82%C4%85czam.

 1. Rozpoczęła się także rekrutacja do Zespołu Szkół Katolickich w Bydgoszczy. Więcej informacji na stronie internetowej: www.katolik.bydgoszcz.pl.
 2. Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, prowadzi studia magisterskie oraz podyplomowe, nadające kwalifikacje do nauczania religii we wszystkich typach szkół. Zapraszamy chętne osoby na:
  1. Magisterskie Zaoczne Studia Teologiczne - specjalność katechetyka,
  2. 2- letnie Podyplomowe Studia Teologiczno-Katechetyczne,
  3. Roczne Podyplomowe Studia Katechezy Przedszkolnej.

Rekrutacja na studia zaoczne trwa do 16 września, a rozmowy rekrutacyjne odbędą się 17 i 18 września. Bliższe informacje w gablocie parafialnej oraz na stronie internetowej www.bydgoskateologia.pl

 1. Piesza Pielgrzymka z Nakła na Jasną Górę. W tym roku ma dwie odsłony: duchowy i sztafetowy. Na pielgrzymkę duchową można się zapisywać przez stronę internetową pielgrzymki diecezjalnej; pielgrzymka sztafetowa idzie w następującej formie: każdego dnia do przewodnika grupy dojeżdża 5 osób, a po zakończeniu dnia dane 5 osób wyjeżdża, i kolejnego dnia przyjeżdża inna grupa osób. Zapisy i więcej informacji u ks. Igora.
 2. Męskie Oblężenie Jasne Góry odbędzie się w tym roku w formie skróconej 26 września, a poprzedzone będzie 6. dniowym przygotowaniem w parafiach za pośrednictwem internetowego przekazu. Zamierzamy się włączyć w tę inicjatywę, a Panów już teraz prosimy o przemyślenie tej propozycji i zaangażowanie.
 3. Przypominamy najnowsze ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
  1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
  2. należy mieć założone maseczki,
  3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
  4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu szeregach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę (Hostię należy spożyć przed kapłanem, ręce winny być zdezynfekowane), od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust,
 4. Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 5. Zgodnie z ostatnią dyrektywą Kurii Diecezjalnej, dopóki dzieci i młodzież nie będą uczęszczać do szkoły, dopóty nie przewiduje się bierzmowań i I. Komunii Świętych. Sakrament bierzmowania, który miał się odbyć 22 czerwca, w związku z pandemią zostaje przeniesiony na termin, który zostanie podany po uzgodnieniu z Księdzem Biskupem. Młodzież, która przygotowywała się do tego sakramentu, wznowi przygotowania od września. I. Komunia Święta zostaje przesunięta na 27 września na godz. 12.00. Przypominamy także rodzicom, że istnieje możliwość rodzinnej I. Komunii Świętej, bądź w niedzielę, bądź w dzień powszedni, po uzgodnieniu terminu z parafią. W razie pytań prosimy o kontakt z ks. Dominikiem: 503 116 876.
 6. Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.