• Dziś 28. niedziela w okresie zwykłym roku liturgicznego. W naszej Ojczyźnie przeżywamy ją jako niedzielę papieską, zbierając także ofiary do puszek na wsparcie utalentowanej młodzieży – żywy pomnik Jana Pawła II. Puszki znajdują się na stoiku przy wyjściu. Bóg zapłać. W naszej parafii, jak Bóg da, uroczystości papieskie będziemy dodatkowo obchodzić w niedzielę 25 października br.
 • Dziś podczas Mszy Świętej o godz. 100 będziemy obchodzić 25. lecie istnienia SWP w naszej parafii. Uroczystości będzie przewodniczył ks. Tomasz Kalociński, diecezjalny opiekun SWP. Wszystkim członkom dziękujemy za 25 lat wspierania powołań i najlepiej życzymy. Szczęść Boże!
 • Kancelaria parafialna ze względu na wzrost liczby zachorowań i niewielką poczekalnię na plebanii będzie funkcjonować do odwołania we wtorki, środy i czwartki w kościele w nawie bocznej zaraz po zakończonej Mszy Świętej porannej oraz po różańcu wieczorami. Dokumenty wydawane będą po wcześniejszym osobistym lub telefonicznym kontakcie. W sprawach kancelaryjnych prosimy telefonować we wtorki (16.00-17.00) i czwartki (16.00-17.00) – odbiór dokumentów w kościele.
 • Nabożeństwa różańcowe od poniedziałku do piątku po Mszach Świętych wieczornych (ok. 18.30), w soboty i niedziele przed Mszami Świętymi (17.30). Dzieci zapraszamy na różaniec z rodzicami. Różaniec typowo dla dzieci póki co zostaje zawieszony.
 • Biblijne spotkanie z o. Maciejem Sierzputowskim w poniedziałek po różańcu. Temat: Wskrzeszenie Łazarza.
 • Ostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie we wtorek po Mszy Świętej wieczornej (kancelaria po nabożeństwie).
 • Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek od godz. 15.00.
 • Kto chciałby dołożyć się do sfinansowania malowanego obrazu św. Jana Pawła II oraz wesprzeć modernizację oświetlenia bocznych ołtarzy, może wrzucić ofiarę do skarbony znajdującej się przed obrazem Pani Nakielskiej.
 • Dziękujemy za ofiary złożone w zeszłym tygodniu na uchodźców i migrantów. Zebraliśmy 585 zł.
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze o nowej encyklice papieża Franciszka, o Komunii Świętej na rękę w tradycji Kościoła czy beatyfikacji Carla Acutisa, młodego specjalisty od Internetu. Także o tym jak ważnie się spowiadać, czy godnie pochować utracone dziecko.
 • Za tydzień Niedziela Misyjna. Taca z tej niedzieli jest przeznaczona na misje. W związku z tym tzw. niedziela remontowa jest przesunięta na 25 października.
 • Trwa czas wojny o zdrowie i życie. Nie ulegajmy samozwańczym specjalistom, ale zachowujmy przepisy sanitarne, dbając o siebie i innych. W związku z tym zachęcamy także do przyjmowania Komunii Świętej na zdezynfekowane dłonie. Instrukcja takiego przyjmowania poniżej.
 • W imieniu przebywających na kwarantannie, chciałem bardzo serdecznie podziękować Wszystkim, którzy na różny sposób nas w tym czasie wspierali. Dziękujemy też za wyrozumiałość związaną z zaistniałym zmianami. Bóg zapłać.
 • Zapowiedzi  gablocie.
 • W minionym tygodniu do wieczności przeszli: Władysława Pezała (ul. Bohaterów), Stanisław Garnek (ul. Półwiejska), Szczepan Nowak (ul. Dąbrowskiego). W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

٭٭٭

 • Układ funkcjonowania kancelarii parafialnej: wtorek i czwartek (9.00-10.00; 16.00-17.00), środa (19.00-20.00), przy czym przed południem są załatwiane tylko sprawy intencji mszalnych, popołudniami zaś wszystkie sprawy (związane z sakramentem małżeństwa tylko w środy!). Do kancelarii prosimy wchodzić pojedynczo i w maseczkach. Nadal umożliwia się załatwianie spraw telefonicznie, jednak we wskazanych wyżej godzinach funkcjonowania kancelarii!!!!!
 • Parafia św. Maksymiliana Kolbe na Osowej Górze zaprasza na cykl 10 katechez dla narzeczonych z nauką tańca. Pierwsze spotkanie w poniedziałek 12 października w godzi. 18.45 do 21.15. Zgłoszenia u ks. Tomasza (tel. 608 087 263, parafia@mkolbe.bydgoszcz.pl).
 • Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 • Nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu. W przypadkach tego wymagających prosimy wzywać kapelana.
 • Przypominamy najnowsze ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki,
 3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
 4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu szeregach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę (Hostię należy spożyć przed kapłanem, ręce winny być zdezynfekowane), od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Sakrament bierzmowania, który miał się odbyć 22 czerwca, w związku z pandemią zostaje przeniesiony na termin, który zostanie podany po uzgodnieniu z Księdzem Biskupem.
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.
 • Odpust zupełny może uzyskać osoba będąca w stanie łaski uświęcającej, mająca intencję zyskania odpustu, która wypełnia w określonym czasie nakazane czynności. Warunki do uzyskania odpustu zupełnego:
 1. godne przyjęcie Ciała Pańskiego (po jednej spowiedzi wielokrotnie),
 2. wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego  (miłość do Boga, nienawiść do grzechu, pokładanie nadziei w zasługach Pana),
 3. wypełnienie określonej czynności, np. nawiedzanie kościoła parafialnego w dniu patrona połączone z modlitwą Ojcze nasz i Wierzę w jednego Boga,
 4. modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. Ojcze nasz i Zdrowaś lub dowolne).