• Dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W naszej parafii dzień I. Komunii Świętych: o godz. 10.00, 11.30 i 13.00. Ponieważ przy obecnych limitach wejść do kościoła, oprócz dzieci, może jedynie dwoje osób, które będą w ławce z dzieckiem, pozostałych Wiernych zapraszamy na Msze Święte o godz. 18.00 (sob), 8.00, 17.00 (dodatkowa) i 18.00.
 • Informujemy, że Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację biskupa Jana Tyrawy z posługi biskupa bydgoskiego. Mianował administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej sede vacante w osobie biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla. Obydwu Biskupów polecajmy Bogu w modlitwie, prosząc dla Ojca Świętego o światło Ducha Świętego w wyborze nowego biskupa bydgoskiego.
 • Kiedy nie możemy uczestniczyć we Mszy Świętej fizycznie, uczestniczmy przynajmniej w jej przekazie medialnym.
 • Kancelaria parafialna funkcjonuje wg trybu pandemicznego (patrz strona parafii, gablota w kościele, kalendarz parafialny, także poniżej). W sprawach kancelaryjnych i intencji dzwonić prosimy we wtorki i czwartki (16.00 - 17.00).
 • Nabożeństwa majowe: od pon. do piątku po Mszach Świętych wieczornych, w środy przy grocie Matki Bożej; w soboty i niedziele też przy grocie, lecz o godz. 19.00.
 • W przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Czuwanie przed uroczystością o godz. 19.30 zakończone Mszą Świętą ok. godz. 21.00. Od piątku trwamy na nowennie przed uroczystością – po Mszach Świętych porannych.
 • W przyszłą niedzielę, we współpracy z Zespołem Szkół Żeglugi Śródlądowej,  planujemy nabożeństwo majowe nad Notecią. O szczegółach poinformujemy za tydzień.
 • Przypominamy, że to ostatnie dni, aby zadośćuczynić przykazaniu przynajmniej raz w roku spowiadać się i Komunię w okresie wielkanocnym przyjąć.
 • Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Bydgoskiej zaprasza w maju i czerwcu narzeczonych na weekendowe katechezy przedślubne (tzw. „kursy przedmałżeńskie”). Ze względów sanitarnych będą to małe grupy dla kilku par. Szczegóły co do terminu i zapisu zamieszczono na stronie internetowej.
 • Dziękujemy za ofiary składane na tace i wpłacane na konto. Dziękujemy za Wasze zrozumienie i pomoc w prowadzonych pracach. Za tydzień składka remontowa.
 • Dziękujemy za ofiary w postaci pracy i nie tylko – Wszystkim, którzy zaadoptowali tereny przy farze, także Państwu Kałużnym, Stachnikom, Jankiewiczom, Łasom i Zdziebko. Bóg zapłać!
 • Do skarbony św. Antoniego zbieramy ofiary na relikwiarz św. Antoniego.
 • Zachęcamy do lektury Przewodnika Katolickiego. W bieżącym numerze m.in. o Wniebowstąpieniu, o nieszczęsnym darze rozeznawania co jest dobre, a co złe, o dojrzałości małżeńskiej czy o prawach zwierząt. Ponadto polecamy Mały Przewodnik Katolicki.
 • Pozdrawiamy wszystkich chorych, przebywających na kwarantannach, życząc zdrowia, a zdrowych zachęcamy do sąsiedzkiej pomocy starszym i chorym. Bądźmy solidarni!
 • Do stanu małżeńskiego przygotowują się:
 1. Maciej Michał Olszewski (Ruda, par. św. Jadwigi w Gleśnie) wraz z Sonią Anną Krzemkowską (par. nasza), zap. II
 2. Marcin Ryszard Kamiński (par. nasza) wraz z Julią Urbańską (Janowo, par. MB Bolesnej w Paterku), zap. II
 3. Jakub Kowalik (par. nasza) wraz z Barbarą Ossowicką (Wolwark, par. pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie), zap. I

Kto znałby przeszkody dotyczące zawarcia tych małżeństw, winien zgłosić to w kancelarii parafialnej. W intencji Narzeczonych – Matko Boża Pani Nakielska…

 • Do wieczności w tym tygodniu przeszła Leokadia Mamach (ul. Dąbrowskiego). W intencji zmarłych: Wieczny odpoczynek…

***

 • Kancelaria parafialna, do odwołania, we wtorki, środy i czwartki w kościele w nawie bocznej zaraz po zakończonej Mszy Świętej porannej oraz wieczornej. Dokumenty wydawane będą po wcześniejszym osobistym lub telefonicznym kontakcie. W sprawach kancelaryjnych prosimy telefonować we wtorki (16.00-17.00) i czwartki (16.00-17.00) – odbiór dokumentów w kościele.
 • Bp Jan Tyrawa odwołał udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach Świętych. Jednocześnie została utrzymana dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem. W tych przypadkach prosimy o korzystanie z transmisji Mszy Świętych.
 • Przypominamy, że nadal zawieszona pozostaje zwyczajna posługa kapelana w szpitalu, chodzimy tylko na wyraźne wezwania do chorych. Prosimy o tym pamiętać.
 • Przypominamy ustalenia sanitarne, ważne dla naszego funkcjonowania:
 1. pod chórem po prawej i po lewej stronie znajduje się dezynfektor, z którego można skorzystać (w Olszewce w kruchcie),
 2. należy mieć założone maseczki,
 3. należy zachować obowiązujące odległości między uczestnikami liturgii,
 4. do Komunii Świętej wierni ustawiają się w dwu procesjach: od strony obrazu Pani Nakielskiej przyjmujący Ją na rękę, od strony obrazu Jezusa Miłosiernego przyjmujący Ją do ust.
 • Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na ręce. Komunię można przyjmować na rękę, czyniąc z nich tron dla Boga i układając je na krzyż na wysokości serca (lewa do góry, prawa pod lewą, by później palcami prawej dłoni chwycić Hostię) zgodnie z nauczaniem Ojców Kościoła, że „Ciało Pana przyjmujemy na krzyż naszego życia”. Komunię spożywamy przy prezbiterze!!! Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio zdezynfekowali sobie dłonie!
 • Episkopat przypomina o praktyce żalu doskonałego, który może okazać się deską ratunku dla osób, które nie mogą skorzystać ze spowiedzi, a są np. w niebezpieczeństwie śmierci. Kilka słów o na ten temat w zakładce Pandemia – duchowe wskazówki.